خانه انجمن ها انجمن نبوت آيا آيه اول سوره تحريم گناهى را به پيامبر (صلى الله عليه وآله) نسبت می‌دهد؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #10868
  user001
  مدیر

  نخست به اين آيه دقت كنيد:

  «يا أَيُّهَا النَّبِىُّ لِمَ تُحَرِّمُ ما أَحَلَّ اللَّهُ لَكَ تَبْتَغِى مَرْضاتَ أَزْواجِكَ وَ اللَّهُ غَفُورٌ رَحِيمٌ»(1) «اى پيامبر چرا براى خشنودى همسرانت، آن چه را خدا براى تو حلال گردانيده، حرام مى‏كنى؟ خداست كه آمرزنده مهربان است».

  آيه اول سوره تحريم، هيچ گناهى را به پيامبر اكرم (صلى الله عليه وآله) نسبت نمى‏دهد زيرا كلمه «تحريم»، مشترك لفظى بين چند معناست و همين مسئله، موجب سوء برداشت‏هايى از اين آيه شده است كه برخى عبارتند از:

  1 يكى از معانى رايج آن، «تحريم تشريعى» است يعنى چيزى را از نظر قانون حرام و ممنوع شمردن.

  2 معناى ديگر آن، «كف نفس» يعنى خوددارى از استفاده كردن از چيزى است اعم از آن كه از نظر شرع و قانون، آن چيز حلال باشد يا حرام. آن چه در اين آيه منظور است، همين معناى دوم مى‏باشد يعنى پيامبر (صلى الله عليه وآله) تصميم گرفت كه از آن امر مباح، پرهيز كند و اين، چيز مذموم و ناپسندى نيست زيرا در آن، نافرمانى خدا صورت نگرفته است و اگر خداوند به پيامبر (صلى الله عليه وآله) فرمود: كه «چرا چنين كردى؟»، توبيخ آن حضرت نيست بلكه به اين معناست كه لازم نيست براى توقع نابجاى همسرت، خود را از نعمت ديگرى محروم‏سازى.

  علاوه بر اين، در خطابات قرآنى، آياتى هست كه ظاهر اوليه آن عتاب و سرزنش پيامبر (صلى الله عليه وآله) است ولى باطن آن، تمجيد و ستايش اوست مانند آيه‏ «لَعَلَّكَ باخِعٌ نَفْسَكَ»(2) آيه مورد بحث نيز چنين است و نشان مى‏دهد كه پيامبر اكرم (صلى الله عليه وآله) تا چه اندازه- بيش از حد وظيفه- نسبت به رعايت حال همسرانش اهتمام مى‏ورزيده است. بنابراين، عتاب و سرزنش، در حقيقت متوجه همسران پيامبر است كه زمينه چنين موضوعى را فراهم كردند و كلمه غفور و رحيم نيز نسبت به همسرانى است كه اين زمينه را فراهم كردند تا پيامبر از چيز حلالى اجتناب كند.

  (1) تحريم (66)، آيه. 1
  000 (2) شعرا (26)، آيه. 2

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست