خانه انجمن ها انجمن مهدویت چه تناسبی بین خورشید پشت ابر وغیبت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف وجود دارد؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #11813
  user003
  مدیر

  سوال:
  چه تناسبی بین خورشید پشت ابر وغیبت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف وجود دارد؟

  جواب:
  در روایتی از امام زمان (علیه السلام) در پاسخ به پرسش های اسحاق بن یعقوب چنین آمده است: (… وامّا وجه الانتفاع بی فی غیبتی فکالانتفاع بالشمس اذا غیبها عن الابصار السحاب)؛(۸۸۴) (… واما کیفیت نفع بردن به وسیله من در زمان غیبتم به مانند نفع بردن به واسطه خورشید است هنگامی که ابرها او را از دیدگان مستور می نمایند).
  از این حدیث شریف وجوهی از شباهت ها بین خورشید در پشت ابر وامام زمان (علیه السلام) در عصر غیبت استفاده می شود که به برخی از انها اشاره می کنیم:
  ۱ – همان گونه که مردم، هر ان، انتظار خارج شدن خورشید از پس ابرها را دارند تا تمام وکامل از وجود وظهورش استفاده ببرند، در ایام غیبت ان حضرت نیز مردم منتظر ظهور وخروج اویند واز ظهورش مایوس نمی گردند.
  ۲ – منکر وجود حضرت (علیه السلام) در عصر غیبت، همانند منکر وجود خورشید است هنگامی که در پشت ابرها از دیده ها پنهان گردد.
  ۳ – همان گونه که ابر کاملا خورشید را نمی پوشاند ونور خورشید به زمین وزمانیان می رسد، غیبت هم مانع کامل وتمامی برای بهره دهی حضرت نیست، مردم در زمان غیبت، حضرت را نمی بینند امّا از وجود او بهره می برند. توّسل یکی از راه های بهره بردن از ان امام است.
  ۴ – همان گونه که در مناطقی که هوا غالبا ابری است، گاهی خورشید ابرها را می شکافد وخود را از لابلای انها بیرون می اورد وبه عدّه ای از مردم نشان می دهد، هر از چند گاهی نیز، عده ای به محضر امام زمان (علیه السلام) شرفیاب می شوند واز وجودش استفاده می برند واز این راه وجود ان حضرت برای مردم به اثبات می رسد.
  ۵ – همان گونه که ابرها خورشید را نابود نمی کنند وتنها مانع رؤیت اویند، غیبت امام زمان (علیه السلام) هم تنها مانع رؤیت ایشان است
  (۸۸۴) بحار الانوار، ج ۵۳، ص ۱۸۰، ح ۱۰

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست