خانه انجمن ها انجمن مهدویت چه ارتباطی بین امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف با کوه رضوی وذی طوی است؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #12230
  user003
  مدیر

  سوال:
  چه ارتباطی بین امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف با کوه رضوی وذی طوی است؟

  جواب:
  امام زمان (علیه السلام) در عصر غیبت کبرا مکان خاصی ندارد، نه در کوه رضوی مخفی است ونه در ذی طوی ونه در سرداب مقدس. اری برخی از فرقه های کیسانیه که منقرض شده اند معتقد بودند که محمد بن حنفیه در کوه رَضْوی مخفی است. پس چه ارتباطی با این دو کوه وامام زمان (علیه السلام) وجود دارد که در دعای ندبه به ان اشاره شده است؟
  پاسخ: قبل از پاسخ اشکال باید بدانیم که رضوی وذی طوی چه مکانی است؛
  ذی طوی اسم مکانی است داخل حرم که حدود یک فرسخ تا مکه فاصله دارد، واز انجا خانه های مکه پیداست.(۱۰۳۷)
  ورَضْوی کوهی از کوه های مدینه منوّره است در نزدیکی ینبُع، که فاصله بین ان کوه تا مدینه چهل میل است. در مدح وفضیلت ان کوه روایاتی وارد شده است.
  در جواب سؤال فوق می گوییم: اری ما معتقدیم که حضرت (علیه السلام) مکان معینی در عصر غیبت ندارد وروایات وادعیه این مطلب را تایید می کند، ولی این جمله به معنای ان نیست که حضرت در کوه رَضْوی یا در منطقه ذی طوی مخفی است، بلکه معنایی کنایی دارد به این معنا که برای حضرت هیچ مکان معینی نیست، ولذا این جمله هیچ ارتباطی با عقیده کیسانیه ندارد.
  وامّا اینکه چرا این دو مکان به طور خصوص در این دعا ذکر شده، به جهت تقدّس وتبرّک این دو مکان است، وثابت شده که حضرت (علیه السلام) در این دو مکان زیاد تردّد داشته اند.
  وممکن است که در ذکر این منطقه اشاره به این نکته باشد که حتّی این دو موضع که مورد اهتمام کیسانیه است تحت تصرّف امام مهدی (علیه السلام) ومحلّ تردّد ان حضرت است. ویا اینکه مقصود از ذی طوی مکّه مکرّمه ورَضْوی مدینه منورّه باشد، ان گونه که در کتاب (اخبار مکّه) اشاره شده است
  (۱۰۳۷) مجمع البحرین.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست