خانه انجمن ها انجمن فاطمیه چرا حضرت فاطمه(سلام الله علیها) بتول نامیده شدند؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #11544
  user003
  مدیر

  ابن منظور گويد: از احمد بن يحيى سوال شد كه به چه مناسبت به حضرت فاطمه (رضوان الله عليها) دختر رسول خدا(صلى الله عليه و سلم) بتول گفته شده است؟
  پاسخ داد: زيرا از جهت عفاف و فضيلت و دين و شخصيت و حسب از زنان زمان خود و زنان تمامى امت ممتاز و جدا است، و گفته شده به خاطر بريدن و بر كنارى آن حضرت از دنيا به سوى خداوند متعال و نيز گفته شده: يعنى اینكه تمام اعضاء آن حضرت با زيبائى خود از ديگر اعضاء جدا است و البته به زيبائى و قشنگى بقيه اعضاء نيست.
  ابن اعرابى گويد: «مبتّلة» در بين زنان، آن زن زيبائى است كه هيچ يك از اعضايش نسبت به ديگر اعضاء كمبودى نداشته و طورى نباشد كه چشمش زيبا ولى بيني اش نا زيبا و يا برعكس باشد بلكه تام و كامل باشد.(1)
  ابن اثير گويد: «امراة بتول» يعنى زنى كه از مردان بريده و تمايلى نسبت به آنان ندارد و به همين جهت مريم، مادر حضرت مسيح، و فاطمه(عليهما السلام) به اين نام ناميده شدند زيرا از ديگر زنان زمان خود از جهت فضيلت و ديانت و حَسَب بريده و ممتاز است. و گفته شده به خاطر آنكه از دنيا بريده و به خدا روى آورده است.(2)
  طريحى گويد: علت اين نامگذارى آنست كه حضرت به خداى متعال روى آورده و از ديگر زنان بريده و يا از ديگر زنان زمان خودش از جهت فضيلت و شخصيت ممتاز و جدا است و نسبت به ديگر زنان امت در جهت فضيلت و حسب و ديانت ممتاز است.(3)
  و از رسول خدا(صلى الله عليه و آله و سلم) نقل شده است: «از آن جهت فاطمه بتول ناميده شده كه از عادت ماهانه ديگر زنان بر كنار است».(4)
  در روايت ديگری از حضرت رسول(صلى الله عليه و آله و سلم) نقل شده است كه فرمودند: «بدان جهت فاطمه را بتول ناميدند كه از حيض و نفاس منقطع و بر كنار است».(5)
  همچنین از حضرت على(عليه السلام) نقل شده كه فرمود: «از حضرت رسول(صلى الله عليه و آله و سلم) سوال شد كه بتول چيست؟ حضرت پاسخ داد: بتول به آن زنى گفته مى شود كه هيچ گاه خونى نبيند، يعنى حيض نشود».(6).(7)

  (1). لسان العرب، ماده بتل.
  (2). النهایه، ماده بتل.
  (3). مجمع البحرین، ماده بتل.
  (4). احقاق الحق، ج 10، ص 25 به نقل از علامه کشفی حنفی در کتاب «المناقب المرتضویه»، ص 119.
  (5). ینابیع الموده، ص 260.
  (6). معانى الاخبار، ص 64.
  (7). گردآوری از: فاطمه زهرا (سلام اله علیها) شادمانی دل پیامبر(صلی الله علیه و آله)، احمد رحمانی همدانی، ترجمه: سیّد حسن افتخار زاده، دفتر تحقیقات و انتشارات بدر، قم، 1376هـ ش، چاپ سوّم، ص 227-229.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست