خانه انجمن ها انجمن مهدویت وظایف ومسئولیت های نواب اربعه چه بوده است؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #11631
  user003
  مدیر

  سوال:
  وظایف ومسئولیت های نواب اربعه چه بوده است؟

  جواب:
  وظایف ومحور کلّی فعالیت های نواب اربعه بدین قرار است:
  ۱ – زدودن شک وحیرت مردم درباره وجود امام مهدی (علیه السلام)
  مهم ترین وظیفه ای که نواب اربعه به ویژه سفیر اول یعنی عثمان بن سعید عَمْری بر عهده داشت این بود که برای شیعیان ثابت کند، امام عسکری (علیه السلام) فرزندی دارد که اکنون امام است واو نایب خاص ان حضرت می باشد.
  ۲ – حفظ امام مهدی (علیه السلام) از راه پنهان داشتن نام ومکان ان حضرت
  امام مهدی (علیه السلام) در توقیعی به محمّد بن عثمان بن سعید عَمْری بیان داشت که از ذکر نام ونشان ان حضرت خودداری کند ودر جهت پنهان داشتن نام ومکان ان حضرت بکوشد.(۷۶۰)
  ابو سهل نوبختی در جواب این سؤال که چرا تو سفیر ناحیه مقدسه نشدی؟ فرمود: (من نمی توانم مانند حسین بن روح سرّ نگهدار باشم).(۷۶۱)
  ۳ – سازماندهی وسرپرستی سازمان وکالت
  از طریق این سازمان، شیعیان پرسش ها وشبهات دینی خود را با وکلا در میان می گذاشتند وانان به واسطه سفیر از ناحیه مقدسه پاسخ را به شیعیان می رساندند، ونیز وجوه شرعی خود را به وکلا می دادند ووکلا ان را به مسئول سازمان تحویل می دادند.
  ۴ – پاسخ گویی به پرسش های فقهی ومشکلات عقیدتی
  انان گاهی پرسش های فقهی ومسائل مستحدثه شیعیان را به عرض امام مهدی (علیه السلام) می رساندند وپاسخ ان را دریافت وبه شیعیان ابلاغ می کردند.(۷۶۲)
  ۵ – اخذ وتوزیع اموال متعلق به امام مهدی (علیه السلام)
  امام مهدی (علیه السلام) در روز بعد از رحلت امام حسن عسکری (علیه السلام) ویا در همان روز، بعد از مراسم خاک سپاری امام عسکری (علیه السلام) به هیئت قمی ها دستور داد که از این به بعد، اموال متعلق به ان حضرت را به وکیلش در بغداد (ابوعمرو، عثمان بن سعید عَمْری) تحویل دهند.(۷۶۳)
  ۶ – مبارزه با غلات ومدعیان دروغین نیابت وبابیت
  در راستای همین وظیفه، در این دوره هفتاد ساله هر کسی که به دروغ ادعای بابیت ووکالت نمود، مثل حلاج، شلمغانی ودیگران، با انان به مبارزه برخاستند واز ناحیه مقدسه توقیعاتی به واسطه انان صادر شد، وبا روشن شدن ماهیت انان، شیعیان امامیه از این نوع انحرافات مصون ماندند وبه سفارت نواب اربعه ووکالت بیشتر اعتماد نمودند.
  ۷ – مبارزه با وکلای خائن
  گاهی برخی از وکلا منحرف می شدند واز وظایف اصلی خود عدول می کردند. در این صورت مشکلاتی را برای سازمان مخفی وکالت به وجود می اوردند، وگاهی وجوه شرعی را نزد خود نگه می داشتند، در این صورت نواب اربعه هر کدام به نوبه خود مسئولیت داشتند تا با ان وکیل خائن مبارزه کنند.
  ۸ – اماده سازی مردم برای پذیرش غیبت کبری
  این وظیفه بیش از همه بر دوش ابوالحسن علی بن محمّد سَمَری اخرین سفیر امام مهدی (علیه السلام) سنگینی داشت. از این رو امام مهدی (علیه السلام) از راه اعجاز به او کمک کرد وشش روز قبل از مرگش توقیعی صادر نمود وزمان دقیق وفات وی را بیان داشت تا اینکه حجت بر همگان تمام شود واذهان، اماده پذیرش دوره دیگری از غیبت ان حضرت باشد
  (۷۶۰) الغیبه طوسی، ص ۲۲۲.
  (۷۶۱) همان، ص ۲۴۰.
  (۷۶۲) اعلام الوری، ص ۴۵۲.
  (۷۶۳) کمال الدین، ص ۴۷۸.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست