خانه انجمن ها انجمن مهدویت وظایف ما در دوران غیبت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف چیست؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #10759
  ناشناس
  غیرفعال

  سوال:
  وظایف ما در دوران غیبت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف چیست؟

  جواب:
  مهم ترین وظایفی که در این دوره بر عهدة هر شیعۀ منتظري است، عبارت است از:
  1. شناخت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف: امام مهدي عجل الله تعالی فرجه الشریف پیشواي ما و حجت الهی است؛ ما باید به امامتش معتقد باشیم و در اطاعت از او کوشا باشیم و لازمۀ این عقیده و عمل آن است که نسبت به آن بزرگوار معرفت پیدا کنیم و سعی کنیم که پیوسته شناخت بیش تري نسبت به ابعاد شخصیتی آن حضرت و صفات و سیرة آن حضرت پیدا کنیم. این مهم در دعاهاي زمان غیبت مورد تأکید قرار گرفته است. روشن است که معرفت بهتر و بیش تر نسبت به امام، ما را به او نزدیک تر و محبت ما را به آن بزرگوار بیش تر می کند و زمینۀ اطاعت کامل تر نسبت به او فراهم می گردد.
  2. محبت نسبت به آن حضرت و اظهار آن: یکی از وظایف ما، دوست داشتن خدا و اولیاي اوست و در این زمان باید محبت ما نسبت به امام مهدي عجل الله تعالی فرجه الشریف به عنوان بزرگ ترین ولی خدا، نثار شود و هیچ کس را در دوستی بر او مقدم ندانیم و نیز محبت خود را نسبت به او آشکار کنیم؛ مثل این که در جلساتی که به نام و یاد او تشکیل می شود شرکت کنیم و به اماکن منسوب به آن حضرت توجه داشته باشیم و همه روزه به یاد او بوده و به او سلام دهیم و به نیابت از او اعمال خیر انجام دهیم و به او دعا کنیم و ظهورش را مشتاقانه از خدا بخواهیم و از فراق او ناله و ندبه سر دهیم و فرزندانمان را به نام او نام گذاري کنیم و… .
  3. خودسازي: از مهم ترین وظایف منتظران آن است که خود را براي یاري او آماده کنند. در سخنی از امام صادق علیه السلام آمده است:
  هرکه دوست دارد از یاوران قائم عجل الله تعالی فرجه الشریف باشد، باید منتظر او باشد و براساس پرهیزکاري و اخلاق نیکو رفتار کند. بنابراین منتظر واقعی کسی است که تلاش می کند که پاي بندي بیش تري به دین و احکام نورانی قرآن داشته باشد و در پیروي از راه و رسم امامان معصوم علیهم السلام هر روز جدي تر از روز قبل باشد.
  4. رابطۀ معنوي با امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف: از جمله وظایف منتظران آن است که با حجت زمان که معدن نور و هدایت و کانون تقوا و فضیلت است، رابطه اي مداوم و مستمر داشته باشند؛ زیرا غفلت از امام عجل الله تعالی فرجه الشریف ممکن است زمینۀ انحراف رفتاري را در انسان ایجاد کند، همان گونه که یاد او و ارتباط با او و تجدید عهد و پیمان با او زمینه ساز حرکت در مسیر او خواهد بود. بنابراین لازم است همه روزه به یاد او باشیم و او را دعا کنیم و به او سلام دهیم و پیمان خود را با او تازه کنیم ( 1) و محبت خود را به او نشان دهیم.
  5. زمینه سازي ظهور: مهم تر از همۀ وظایف گذشته این است که منتظران باید موانعی که باعث تأخیر ظهور است از بین ببرند و زمینه هاي ظهور آن حضرت را فراهم آورند.
  1-می توانیم با زیارت ها و دعاهایی مانند آل یاسین و دعاي عهد این وظیفه را نیکوتر انجام دهیم.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست