خانه انجمن ها انجمن مهدویت وضعیت مردم در عصر ظهور از حیث رفاه اقتصادی چگونه است؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
  • نویسنده
    user003
    مدیر

سوال:
    وضعیت مردم در عصر ظهور از حیث رفاه اقتصادی چگونه است؟

جواب:
    از برنامه ها واقدام های امام مهدی (علیه السلام) پدید اوردن رفاه اقتصادی در سطح کلّ جامعه بشری است. بخش عظیم ومهمّی از مسائل عقب ماندگی ووابستگی وکمبود مواد غذایی به دو عامل بستگی دارد که با یکدیگر ارتباط دارند:
    ۱ – نظام اقتصادی استعمارگر حاکم بر جهان.
    ۲ – نظام سیاسی حاکم بر جامعه که همواره به زیان ملت های خود گام بر می دارند.
    در رستاخیز ظهور حضرت مهدی (علیه السلام) این بندها ودام ها از سر راه برداشته می شود، وعوامل سلطه بر فکر وفرهنگ واقتصاد وسیاست جهانی وکشورها نابود می گردد.
    احادیث درباره رفاه اقتصادی دوران ظهور بسیار است وشاید از جمله مسائلی باشد که بیشترین تاکید بر ان شده است، وشاید پس از اصل عدالت دومین موضوعی باشد که در ان دوران در جامعه ها پدید می اید. واین هر دو با یکدیگر پیوندی ناگسستنی دارند؛ زیرا که اجرای عدالت برای از میان بردن روابط ظالمانه وغاصبانه اکل وماکول است تا اقویا حقّ ضعیفان را نخورند وانان را محروم نسازند. بنابراین، رفاه اقتصادی برای همه، با اجرای اصل عدالت اجتماعی وبرپایی قسط قرانی امکان پذیر است، بلکه رفاه وبی نیازی، از میوه های درخت تناور عدل است، وامام با تحقق بخشیدن به اصول دادگری وعدالت اجتماعی، همگان را به زندگی درست وسازمان یافته می رساند.
    امام صادق (علیه السلام) می فرماید: (انّ قائمنا اذا قام اشرقت الارض بنور ربّها،… ویطلب الرجل منکم من یصله بماله ویاخذ من زکاته لا یوجد احد یقبل منه ذلک. استغنی الناس بما رزقهم الله من فضله)؛(۱۲۸۵) (هنگام رستاخیز قائم ما، زمین با نور خدایی بدرخشد… وشما به جست وجوی اشخاصی بر می ایید که مال یا زکات بگیرند، وکسی را نمی یابید که از شما قبول کند، ومردمان همه به فضل الهی بی نیاز می گردند).
    پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) فرمود: (امّت من در زمان مهدی (علیه السلام) به نعمت هایی دست یابند که پیش از ان ودر هیچ دوره ای دست نیافته بودند. در ان روزگار، اسمان باران فراوان دهد، وزمین روییدنی را در دل خود نگاه ندارد).(۱۲۸۶)
    در حدیثی دیگر پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) فرمود: (… خداوند برای قائم (علیه السلام) گنج ها ومعادن زمین را اشکار می سازد…).(۱۲۸۷)
    امام باقر (علیه السلام) فرمود: (… تطوی له الارض… فلا یبقی فی الارض خراب الّا قد عمر…)؛(۱۲۸۸) (… زمین برای قائم ما در هم پیچیده می شود و… در زمین جای نا ابادی باقی نمی ماند…).
    همچنین امام باقر (علیه السلام) فرمود: (وتظهر له الکنوز…)؛(۱۲۸۹) (… برای قائم ما گنج ها اشکار می گردد…).
    (۱۲۸۵) بحار الانوار، ج ۵۲، ص ۳۳۷.
    (۱۲۸۶) همان، ج ۵۱، ص ۸۲.
    (۱۲۸۷) اعلام الوری، ص ۴۱۳.
    (۱۲۸۸) کمال الدین، ج ۱، ص ۳۳۱.
    (۱۲۸۹) کمال الدین ج ۱، ص ۳۳۱.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
  • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست