خانه انجمن ها انجمن امامت نظر اهل سنت درباره وجوب اطاعت از پیشواى ستمگر چیست؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #12042
  user003
  مدیر

  یکى از مسائل مورد اختلاف بین اهل سنّت و شیعه امامیه، اطاعت از امام و حاکم فاسق و ظالم است؛ اجماع اهل سنّت بر این است که سلطان با فسق، از خلافت عزل نمى شود.
  در اینجا به نمونه هایى از نظرات آنها اشاره مى کنیم:
  1 ـ «امام نووى» مى گوید: «اهل سنّت اجماع نموده اند که سلطان و خلیفه، با فسق از خلافت عزل نمى شود….»(1)
  2 ـ «قاضى عیاض» مى گوید: «جماهیر اهل سنّت از فقیهان، محدّثان و متکلمان معتقدند که سلطان، با فسق، ظلم و تعطیل حقوق از خلافت عزل نمى شود.»(2)
  3 ـ «قاضى ابوبکر باقلانى» نیز مى نویسد: «جمهور اصحاب حدیث معتقدند، امام با فسق، ظلم، غصب اموال و زدن سیلى به صورت ها و متعرض جان هاى محترم شدن و تضییع حقوق و تعطیل حدود، از امامت خلع نمى شود و خروج بر او هم جایز نیست، بلکه تنها وظیفه مردم آن است که او را موعظه کرده و از عواقب کارهایش بر حذر دارند. و در آنچه از معاصى که مردم را به آن ها دعوت نموده، نباید عمل کرد».
  این افراد در این مسئله به روایات فراوانى از پیامبر(صلى الله علیه وآله) و صحابه، در وجوب اطاعت از امام و خلیفه، هر چند ظالم و ستمگر باشد و اموال مردم را به زور از آنان بستاند، تمسّک کرده اند؛ زیرا مى گویند پیامبر(صلى الله علیه وآله) فرمود: «گوش فرا دهید و اطاعت نمایید از حاکمان ولو بنده اى بینى بریده یا حبشى باشد. و به هر شخص نیکوکار و فاسقى در نماز اقتدا نمایید.» و نیز فرمود: «از حاکمان خود اطاعت کنید اگرچه مالتان را به غارت برده و کمر شما را بشکنند.»(3).(4)

  (1). شرح صحیح مسلم، نووى، ج 12، ص 229.
  (2). شرح صحیح مسلم، نووى، ج 12، ص 229.
  (3). التمهید، باقلانى.
  (4). گردآوری از کتاب: امام شناسی و پاسخ به شبهات، علی اصغر رضوانی، انتشارات مسجد مقدس جمکران، چاپ اول، ج 1، ص 193.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست