خانه انجمن ها انجمن مهدویت نائب سوم امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف چه کسی بوده وچه موقعیتی داشته است؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #11584
  user003
  مدیر

  جواب:
  نائب سوم، شیخ جلیل ابوالقاسم حسین بن روح نوبختی است. او در ابتدای امر وکیل ابی جعفر محمّد بن عثمان عَمْری بود که بر املاک او نظارت داشت، تا انکه وصیت با نصّ به او منتهی شد وهیچ کس در این امر شک نداشت.(۷۵۱)
  برخی از شیعیان، مالی را برای ابو جعفر عَمْری به مقدار چهارصد دینار فرستادند تا به امام زمان (علیه السلام) برساند، ابو جعفر دستور داد تا ان را به حسین بن روح بدهند. او هنگامی که تردید وشک ان شخص را به جهت ثابت نشدن سفارتش دید، بار دیگر تاکید کرد که این مبلغ را به حسین بن روح برساند، زیرا این دستور امام زمان (علیه السلام) است.
  بعد از انکه وضع مزاجی ابو جعفر عَمْری بحرانی شد جماعتی از بزرگان شیعه از ان جمله ابوعلی بن همام، ابوعبد الله بن محمّد کاتب، ابوعبد الله باقطانی، ابوسهل اسماعیل بن علی نوبختی، ابوعبد الله بن وجناء ودیگر بزرگان، بر او وارد شدند وعرض کردند که اگر بر شما اتفاقی افتاد چه کسی جانشین شما خواهد بود؟ ابو جعفر عَمْری فرمود: این ابوالقاسم حسین بن روح، قائم مقام من وسفیر بین شما وصاحب امر (علیه السلام) است. او وکیل وثقه وامین است، پس در امورتان به او مراجعه نموده ودر امور مهم بر او اعتماد نمایید، زیرا من به این مطلب امر شده ام تا بر شما ابلاغ نمایم.(۷۵۲)
  ابو جعفر بن احمد متیل می گوید: هنگام وفات محمّد بن عثمان عَمْری من بالای سر او نشسته بودم واز او سؤال می کردم وحسین بن روح نیز بر پایین پای او قرار داشت. محمّد بن عثمان روی به من نموده وفرمود: من امر شدم تا بر ابی القاسم بن روح وصیت کنم. من با شنیدن این خبر از جای خود بلند شده، حسین بن علی روح را به جای خود بر بالای سر محمّد بن عثمان قرار دادم.(۷۵۳)
  جهت این تاکیدات از ناحیه محمّد بن عثمان بر وصایت حسین بن روح این بود که او چندان جایگاه ویژه ای در بین شیعیان به جهت ارتباط با امامان (علیهم السلام) نداشته است، اگر چه از نزدیکان خاص محمّد بن عثمان بوده است. وسرّ سفارت دادن به او، به جهت اخلاص وفداکاری او بوده است. وی بعد از وفات ابو جعفر عَمْری به مدت ۲۱ سال سفارت را بر عهده داشت. اولین نامه ای را که از حضرت دریافت کرد مشتمل بر درود فراوان از جانب ان حضرت بر او بود.(۷۵۴)
  از ان زمان به وظیفه خود مشغول شد. وروش او التزام به تقیه شدید ومضاعف بود، به حیثی که اظهار اعتقاد به مذهب اهل سنّت می نمود تا از این طریق بتواند به وظایف خود عمل کند. او در ایام سفارتش شدیدا با انحرافات وادعاهای انحرافی سفارت مبارزه می نمود، تا انکه در سال ۳۲۶ هجری رحلت نمود
  (۷۵۱) همان، ص ۳۷۲.
  (۷۵۲) همان، ص ۳۷۱.
  (۷۵۳) همان، ص ۳۷۰.
  (۷۵۴) همان، ص ۳۷۲.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست