خانه انجمن ها انجمن مهدویت ملاک ومعیار انتصاب نواب اربعه چه بوده است؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
  • نویسنده
    user003
    مدیر

سوال:

ملاک ومعیار انتصاب نواب اربعه چه بوده است؟

جواب:
    امامان معصوم (علیهم السلام) بر اساس حکمت رفتار می کردند وقطعا در نصب ها یک سری معیارها وملاک هایی را مد نظر داشتند از قبیل:
    ۱ – تقیه ورازداری در حدّ بالا
    سفیر اوّل حضرت، عثمان بن سعید برای رعایت تقیه می کوشید تا خود را از بازرسی های رژیم عباسی دور نگه دارد. او بدین منظور در هیچ بحث ومجادله مذهبی یا سیاسی به صورت اشکار درگیر نمی شد.(۷۶۴)
    حسین بن روح نیز در راستای رعایت وحفظ تقیه، یکی از خدمتگزاران خود را تنها به این دلیل که معاویه را لعن نمود عزل واخراج کرد.(۷۶۵)
    ۲ – صبر واستقامت بسیار عالی وممتاز
    عده ای از ابوسهل نوبختی پرسیدند: چرا تو نایب خاص حضرت نشدی؟ او در جواب گفت: (انان (امامان (علیهم السلام)) بهتر از همه می دانند که چه کسی لایق این مقام است. من ادمی هستم که با دشمنان رفت وامد دارم وبا انان مناظره می کنم. اگر انچه را که ابوالقاسم حسین بن روح درباره امام مهدی (علیه السلام) می داند من می دانستم، شاید در بحث هایم با دشمنان، ان گاه که جدال ولجاجت انان را می دیدم، می کوشیدم تا دلایل بنیادی را بر وجود امام ارائه دهم ودر نتیجه محل اقامت او را برملا می ساختم. اما اگر ابوالقاسم حسین بن روح، امام را زیر عبای خود پنهان داشته باشد، وبدنش را با قیچی قطعه قطعه کنند تا امام مهدی (علیه السلام) را نشان دهد، هرگز عبای خود را کنار نمی زند وامام را نشان نمی دهد).(۷۶۶)
    ۳ – نسبت به دیگران فهمیده تر بودن
    شیخ طوسی در کتاب (الغیبة) به فهم ودرایت انان اشاره کرده است.(۷۶۷)
    ۴ – حسّاس نبودن حکومت نسبت به انان
    امام مهدی (علیه السلام) در انتخاب نایبان خاص خود از افرادی استفاده می کرد که در دستگاه ظالمان عباسی نسبت به انها حساسیتی نباشد، چون نیابت خاص، کاری بود بسیار مخفی ومبهم ومهم؛ ولذا هر یک از انان دارای شغل بوده، کاسبی می کرده اند تا شناخته نشوند
    (۷۶۴) تاریخ سیاسی غیبت امام دوازدهم، دکتر جاسم حسین، ص ۱۴۹.
    (۷۶۵) الغیبة، طوسی، ص ۲۳۷.
    (۷۶۶) الغیبة، طوسی، ص ۲۴۰؛ بحار الانوار، ج ۵۱، ص ۳۵۹.
    (۷۶۷) همان، ص ۲۳۶.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
  • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست