خانه انجمن ها انجمن مهدویت مقصود از نفس زکیه که قبل از ظهور کشته خواهد شد کیست؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #12254
  user003
  مدیر

  سوال:
  مقصود از نفس زکیه که قبل از ظهور کشته خواهد شد کیست؟

  جواب:
  در روایات شیعه به علامتی قبل از ظهور حضرت مهدی (علیه السلام) به عنوان (قتل نفس زکیه) اشاره شده است که بعد از این جنایت، حضرت ظهور خواهند کرد.
  از امام صادق (علیه السلام) نقل شده که فرمود: (لیس بین قیام قائم ال محمّد وبین قتل النفس الزکیة الّا خمسة عشر لیلة)؛(۱۰۸۴) (بین قیام قائم (علیه السلام) وکشته شدن نفس زکیه بیش از پانزده شبانه روز فاصله نیست).
  شیخ مفید (رحمه الله) می گوید: (از جمله علایم ظهور، کشته شدن نفس زکیه در پشت کوفه با هفتاد نفر از صالحین است).(۱۰۸۵)
  از برخی روایات، وجود نفس زکیه دیگری نیز استفاده می شود که مامور تبلیغ از طرف امام زمان (علیه السلام) است که بین رکن ومقام به شهادت خواهد رسید.(۱۰۸۶)
  برخی ممکن است گمان کنند که نفس زکیه که در این روایات به شهادت ان اشاره شده همان محمد بن عبد الله بن حسن بن علی بن ابی طالب است که در زمان منصور عباسی قیام کرد تا حق اهل بیت (علیهم السلام) را از ظالمان بستاند. ولی شواهد وقرائن موجود برخلاف این احتمال را دلالت دارد:
  ۱ – در برخی روایات اشاره به کشته شدن نفس زکیه بین رکن ومقام دارد، که محمّد بن عبد الله بن الحسن در ان نقطه به شهادت نرسیده است.
  ۲ – مطابق برخی روایات بین ظهور حضرت وکشته شدن نفس زکیه پانزده شب فاصله است.
  ۳ – کشته شدن محمد بن عبد الله بن الحسن قبل از ولادت حضرت مهدی (علیه السلام) بوده است ولذا نمی توان ان را از علایم ظهور دانست.
  ۴ – محمد بن عبد الله نیت خالص از عملکرد خود نداشته است، ولذا بنابر نقل (مقاتل الطالبیین) ادعای مهدویت نمود وپدرش نیز او را بعد از زوال دولت بنی امیه وقبل از تاسیس دولت بنی عباس، به عنوان مهدی معرفی کرد.(۱۰۸۷)
  ۵ – در روایتی از امام صادق (علیه السلام) می خوانیم که فرمود: (بعد از کشته شدن نفس زکیه صاحب امر ظهور خواهد کرد).(۱۰۸۸) که در بعدیت نزدیک ظهور دارد..

  (۱۰۸۴) کمال الدین، ص ۶۴۹.
  (۱۰۸۵) ارشاد، ج ۲، ص ۳۶۸.
  (۱۰۸۶) بحار الانوار، ج ۵۲، ص ۳۰۷، ح ۸۱.
  (۱۰۸۷) مقاتل الطالبیین، ص ۱۷۱.
  (۱۰۸۸) کافی، ج ۸، ص ۲۲۵.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست