خانه انجمن ها انجمن مهدویت مقصود از صیحه وفزع آسمانی در علایم ظهور چیست؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
  • نویسنده
    user003
    مدیر

سوال:
    مقصود از صیحه وفزع آسمانی در علایم ظهور چیست؟

جواب:
    این دو علامت در روایات به عنوان علایم ظهور حضرت مهدی (علیه السلام) معرفی شده است. از امام باقر (علیه السلام) در حدیثی نقل شده: (وانّ من علائم خروجه… صیحة من السماء فی شهر رمضان)؛(۱۱۰۲) (وهمانا از علایم خروج مهدی… حدوث صیحه ای در ماه رمضان است).
    از امام صادق (علیه السلام) در حدیثی نقل شده: (… والفزعة فی شهر رمضان… هی ایة تخرج الفتاة من خدرها، وتوقظ النائم وتفزع الیقظان)؛(۱۱۰۳) (وفزعی در ماه رمضان حادث خواهد شد که زنان جوان را سراسیمه از پشت پرده ها بیرون می اورد وانسان خواب را بیدار وبیدار را به فزع وا می دارد).
    امام زمان (علیه السلام) در توقیع خود به علی بن محمّد سَمَری فرمود: (… اگاه باش، هر کس قبل از خروج سفیانی وصیحه، ادعای مشاهده کند او دروغگو وافترا زننده است).(۱۱۰۴)
    در این روایات دو احتمال وجود دارد:
    ۱ – اینکه مقصود از صیحه وفزع همان ندایی باشد که از جبرئیل بلند می شود وهمه را به فزع می اندازد.
    ۲ – احتمال دیگر این است که مقصود از ان دو عذاب دنیوی وجنگ های جهانی باشد که به توسط بشر قبل از ظهور حضرت مهدی (علیه السلام) تحقق می یابد، مانند انفجارهای اتمی در سرتاسر عالم در یک زمان، به این نحو که اصل این گونه انفجارها در اروپا وامریکا وروسیه وچین تحقق می یابد به نحوی که همه را به جزع وفزع وا می دارد، ولی مسلمین از ان در امانند وتنها صدایش به گوش انان می رسد
    (۱۱۰۲) کمال الدین، ص ۳۲۸، ح ۷.
    (۱۱۰۳) الغیبة، نعمانی، ص ۲۵۲.
    (۱۱۰۴) احتجاج طبرسی، ج ۲، ص ۲۹۷.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
  • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست