خانه انجمن ها انجمن مهدویت مقصود از بدن هور قلیائی (از نظر فرقه شیخیه) چیست؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #11768
  user003
  مدیر

  سوال:

  مقصود از بدن هور قلیائی (از نظر فرقه شیخیه) چیست؟

  جواب:
  در پاورقی کتاب (برهان قاطع) آمده است: (هورقلیا)، ظاهرا از کلمه عبری (هبل) به معنای هوای گرم، تنفس وبخار و(قرنئیم) به معنای درخشش وشعاع است. وکلمه مرکب به معنای تشعشع بخار است.(۸۷۳)
  شیخ احمد احسائی معتقد است که (هورقلیایی) لغتی سریانی واز زبان صابئین گرفته شده است.(۸۷۴)
  قطب الدین شیرازی می گوید: (جابُلقا) و(جابُرسا) نام دو شهر از شهرهای عالم (عناصر مثُل) و(هورقلیا) از جنس (افلاک مُثُل) است. پس هورقلیا بالاتر است.(۸۷۵)
  با توجه به انچه گذشت روشن می شود که مراد از عالم (هورقلیایی) همان عالم مثال است، وچون (عالم مثال) بر دو قسم است: اول واخر، گفته اند: این عالم دارای دو شهر است: جابلقا وجابرسا. عالم مثال، یا خیال منفصل، یا عالم برزخ بین عالم عقول وعالم ماده، چیزی است که عارفان وفیلسوفان اشراق به ان معتقدند ولی فلاسفه مشّاء ان را نپذیرفته اند.
  اشراقیان، عالم مثال را دو مرحله می دانند:
  ۱ – مثال در قوس نزول، که بین غیب مطلق وشهادت مطلق قرار دارد. این عالم را برزخ قبل از دنیا می دانند که به وسیله قاعده امکان اشرف اثبات می کنند. این مثال را (جابلقا) می نامند.
  ۲ – مثال در قوس صعود، که بین دنیا واخرت قرار دارد، وپس از افول وغروب نفس ناطقه از این بدن ظلمانی، وارد عالم برزخ شده واز انجا به قیامت کبرا می رود. این مثال را (جابرسا) می نامند.
  ولی شیخ احمد احسائی در جواب ملا محمد حسین اناری که از لفظ هورقلیا سؤال کرده بود، این چنین می گوید: (هورقلیا) به معنای ملک دیگر است که حد وسط بین عالم دنیا وملکوت بوده ودر اقلیم هشتم قرار دارد. ودارای افلاک وکواکبی مخصوص به خود است که به انها جابرسا وجابلقا می گویند.(۸۷۶)
  (۸۷۳) برهان قاطع، ج ۴، ص ۲۳۹۱.
  (۸۷۴) جوامع الکلم، قسمت سوم، رساله ۹، ص ۱.
  (۸۷۵) شرح حکمة الاشراق، ص ۵۱۷و۵۵۶.
  (۸۷۶) جوامع الکلم، رساله ۹، ص ۱.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست