خانه انجمن ها انجمن مهدویت معرکه هرمجدون چیست؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #12241
  user003
  مدیر

  سوال:
  معرکه هرمجدون چیست؟

  جواب:
  برخی از دانشمندان، یکی از علایم ظهور حضرت مهدی (علیه السلام) را وقوع معرکه جنگی در منطقه ای به نام هرمجدّون وبه تعبیر روایات قرقیسیا می دانند. این قضیه حتّی در کتب اهل کتاب نیز به ان اشاره شده است.(۱۰۹۳)
  اهل کتاب از یهود ونصارا این معرکه جنگی را بس عظیم وخطرناک می دانند که در پایان تاریخ بشر اتفاق خواهد افتاد.
  (هرمجدون) کلمه ای است مشتق از (هَرْ) به معنای کوه، و(مجدّو) که اسم وادی یا کوه کوچکی در شمال فلسطین است. اهل کتاب را گمان بر این است که مساحت معرکه این جنگ از منطقه (مجدّو) در شمال فلسطین تا (ایدوم) در جنوب امتداد دارد که حدود دویست میل است.(۱۰۹۴)
  انان معتقدند که در این جنگ لشکری با حدود ۴۰۰ ملیون نفر شرکت خواهند داشت.(۱۰۹۵) لشکری که از عراق، ایران، لیبی، سودان وقفقاز در جنوب روسیه تشکیل شده است.(۱۰۹۶)
  دکتر عبد الکریم زبیدی می گوید: (… این حادثه همان حادثه بزرگی است که قبل از ظهور امام مهدی (علیه السلام) تحقق خواهد یافت، ودر روایات از ان به معرکه (قرقیسیا) یاد شده است. در ان واقعه میلیون ها لشکر از امریکا، اروپا، روسیه، ترکیه، مصر ودولت های مغرب عربی، ولشکریانی از شهرهای شام یعنی سوریه، اردن، لبنان، فلسطین واسرائیل شرکت خواهند داشت. همگی در منطقه ای به نام قرقیسیا از بلاد شام با هم مواجهه خواهند داشت، وسفیانی در این هنگام خروج خواهد کرد…).(۱۰۹۷)
  کلینی به سند خود از امام باقر (علیه السلام) نقل کرده که به میسّر فرمود: ای میسّر! چه مقدار بین شما وقرقیسیا فاصله است؟) عرض کرد: نزدیک شاطئ الفرات است. حضرت فرمود: (اما انّه سیکون بها وقعة لم یکن مثلها منذ خلق الله تبارک وتعالی السموات والارض ولا یکون مثلها ما دامت السموات والارض. مادبة للطیر تشبع منها سباع الارض وطیور السماء…)؛(۱۰۹۸) (اگاه باش که در ان مکان واقعه ای اتفاق خواهد افتاد که نظیر ان از زمان خلقت اسمان ها وزمین از جانب خداوند تبارک وتعالی اتفاق نیفتاده است ونخواهد افتاد. انجا محلّ پذیرایی پرندگان خواهد بود. درندگان زمین وپرندگان اسمان از ان سیر خواهند شد).
  از مجموعه روایات در این باب به خوبی استفاده می شود که در این جنگ فرمانده عملیاتی این جنگ از جانب دشمنان اسلام، شخصی به نام سفیانی است. او کسی است که به کمک مراکز جاسوسی یهود وامریکا در میان مردم تفرقه انداخته ومردم را بر ضدّ شیعیان اهل بیت تحریک خواهد کرد، ونیز بعد از پناه بردن امام زمان (علیه السلام) به کعبه با عده ای از یاران خود درصدد مقابله با حضرت برآمده که خود او با لشکریانش درمنطقه ای به نام بیدا به زمین فرو خواهند رفت.
  در همین جنگ است که بنیه یهود از هم پاشیده شده وبسیاری از انها نابود خواهند شد.
  بخاری به سندش از رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) نقل کرده که فرمود: (قیامت برپا نمی شود تا انکه شما با یهود بجنگید، در ان هنگام به حدّی از انان کشته خواهد شد که حتّی سنگی که یک یهودی در ان پناه گرفته می گوید: ای مسلمان! این یهودی است که در کنار من پناه گرفته، او را به قتل برسان).(۱۰۹۹)
  (۱۰۹۳) رؤیای یوحنّا، ۱۶-۱۳/۱۶؛ سفر زکریا، ۵-۱/۱۴؛ کتاب مقدس، ص ۸۴۳.
  (۱۰۹۴) شبکه معلومات، ص ۴.
  (۱۰۹۵) همان، ص ۲.
  (۱۰۹۶) مجله الفکر الجدید، شماره ۱۵و۱۶.
  (۱۰۹۷) همان.
  (۱۰۹۸) کافی، ج ۸، ص ۲۴۵، ح ۴۵۱.
  (۱۰۹۹) صحیح بخاری، ج ۳، ص ۲۳۲.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست