خانه انجمن ها انجمن مهدویت مشخصات ظاهری حضرت چیست وآیا کسی می تواند خودش را به صورت حضرت درآورد؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #12094
  user003
  مدیر

  سوال:
  مشخصات ظاهری حضرت چیست وآیا کسی می تواند خودش را به صورت حضرت درآورد؟

  جواب:
  امام زمان (علیه السلام) بعد از شهادت پدرش هنگامی که برای نماز بر جنازه او حاضر شد مردم او را مشاهده کردند در حالی که طفلی گندم گون بود، با موهای فری وبین دندان های جلو او باز بود.(۹۲۷)
  شیخ طوسی (رحمه الله) از برخی کسانی که حضرت را در خلال غیبت صغرا مشاهده کردند نقل می کند که ان حضرت جوانی زیبارو، با بویی معطّر، وهیبتی عظیم بود. راوی می گوید: (هنگامی که سخن می گفت، کسی را بهتر از او در سخن گفتن ندیدم).(۹۲۸)
  در روایتی دیگر می خوانیم که راوی گفت: (حضرت جوانی گندم گون بود وهرگز کسی را به مانند او در زیبایی واعتدال قامت ندیدم).(۹۲۹)
  ودر روایتی دیگر آمده است: (قد او نه طولانی است ونه کوتاه، بلکه معتدل القامه است. سر مبارکش گرد وپیشانی اش پهن است. بینی او کشیده وگونه های او صاف وبر گونه راستش خالی است).(۹۳۰)
  در مورد ذیل سؤال که آیا کسی می تواند خودش را به شکل وشمایل حضرت (علیه السلام) دراورد یا خیر؟ می گوییم: اگر چه به حسب ظاهری کسی بتواند خودش را به مانند حضرت در اوصافی که ذکر شد دراورد، ولی با علایم ظهور که در جای خود ثابت شده ونیز با اعجازی که حضرت از خود نشان می دهند هرگز کسی در امامت او شک نخواهد کرد. واین مقتضای لطف خداوند است. ولطف بر او واجب است، ولذا به طور حتم کاری خواهد کرد که وجود حضرت در عصر ظهور به کسی مشتبه نخواهد شد
  (۹۲۷) تاریخ الغیبة الصغری، ص ۵۴۰.
  (۹۲۸) الغیبة، طوسی، ص ۱۵۲.
  (۹۲۹) همان، ص ۱۵۳.
  (۹۳۰) همان، ص ۱۵۶.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست