خانه انجمن ها انجمن مهدویت مدعیان دروغین سفارت چه کسانی بوده اند؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #11638
  user003
  مدیر

  سوال:
  مدعیان دروغین سفارت چه کسانی بوده اند؟

  جواب:
  شروع تزویر در امر سفارت به عصر سفیر دوّم محمّد بن عثمان عَمْری باز می گردد؛ زیرا پدر او عثمان بن سعید به قدری معروف بود که هیچ کس جرات معارضه با او را نداشت.
  اول کسی که ادعای سفارت دروغین نمود ابومحمّد شریعی بود.(۷۶۸) وبعد از او محمدبن نصیر نمیری(۷۶۹) واحمد بن هلال کرخی(۷۷۰) وابوطاهر محمد بن علی بن بلال بلالی(۷۷۱) وابوبکر محمّد بن احمد بن عثمان بغدادی واسحاق احمر(۷۷۲) ومردی معروف به باقطانی.(۷۷۳)
  برخی از انان در ابتدا از مردان صالح بودند ولی به جهات مختلف راه انحراف را پیشه نمودند. سفیر دوم با تمام قدرت به مقابله با انها پرداخت، ونیز از ناحیه مقدسه توقیعات وبیانات شدید در لعن وتبری از انان صادر شد که دلالت بر دروغگویی وسوء باطن انان داشت.
  در زمان سفارت حسین بن روح – سفیر سوم – مصیبت در این زمینه بیشتر شد، زیرا شخصی به نام محمّد بن علی شلمغانی غزافری ادعای سفارت نمود وبیشترین تاثیر را در انحراف جامعه به جای گذاشت.(۷۷۴) او گر چه در ابتدای امر، مردی مؤمن به نظر می رسید ووکیل حسین بن روح بود، ولی عاقبت به انحراف کشیده شد. اخرین کسی که ادعای دروغین سفارت داشت ابودلف کاتب بود که بر این ادعای خود تا بعد از وفات سمری – سفیر چهارم – باقی بود
  (۷۶۸) بحار الانوار، ج ۵۱، ص ۳۶۷.
  (۷۶۹) همان، ص ۳۶۷.
  (۷۷۰) همان، ص ۳۶۸.
  (۷۷۱) همان، ص ۳۶۹.
  (۷۷۲) همان، ص ۳۰۱.
  (۷۷۳) همان.
  (۷۷۴) الغیبة، طوسی، ص ۳۰۳.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست