خانه انجمن ها انجمن مهدویت مؤمنین چه تکالیفی در عصر غیبت نسبت به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف دارند؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
  • نویسنده
    user003
    مدیر

سوال:
    مؤمنین چه تکالیفی در عصر غیبت نسبت به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف دارند؟

جواب:
    در مورد حضرت مهدی (علیه السلام) وموقعیت او، شیعیان ان حضرت هر یک وظایف سنگینی بر عهده دارند، اینک به برخی از انها اشاره می کنیم:
    ۱ – ایمان به حتمی بودن خروج مهدی (علیه السلام)
    در روایات اهل سنّت می خوانیم که پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) فرمود: (من انکر خروج المهدی فقد کفر بما انزل علی محمّد)؛(۹۱۵) (هر کس منکر خروج مهدی شود به انچه بر محمّد (صلی الله علیه وآله وسلم) نازل شده کفر ورزیده است).
    ۲ – صبوری وتمسّک به دین حق در فتنه ها
    امام صادق (علیه السلام) فرمود: (طوبی لمن تمسّک بامرنا فی غیبة قائمنا، فلم یزغ قلبه بعد الهدایة…)؛(۹۱۶) (خوشا به حال کسی که در غیبت قائم ما متمسک به امر ما شده وقلب او بعد از هدایت منحرف نشود…).
    ۳ – تمسّک به ولایت امام غایب
    امام باقر (علیه السلام) از رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) نقل کرده که فرمود: (طوبی لمن ادرک قائم اهل بیتی وهو یاتمّ به فی غیبته قبل قیامه و…)؛(۹۱۷) (خوشا به حال کسی که قائم اهل بیت مرا درک کند ودر غیبت او قبل از قیامش به او اقتدا کند و…).
    ۴ – طلب معرفت امام زمان (علیه السلام) از خداوند متعال
    کلینی (رحمه الله) به سند خود از ابوبصیر نقل کرده که امام باقر (علیه السلام) به من فرمود: (هل عرفت امامک؟ قال: قلت: ای والله، قبل ان اخرج من الکوفة. فقال: حسبک اذا)؛(۹۱۸) (آیا امامت را شناخته ای؟ عرض کردم: اری به خدا سوگند قبل از انکه از کوفه خارج شوم. فرمود: بس است تو را در این هنگام).
    ۵ – تجدید بیعت وثبات بر اطاعت
    در دعای عهد از امام صادق (علیه السلام) می خوانیم: (اللهمّ انّی اجدّد له فی صبیحة یومی هذا وما عِشت فی ایامی عهدا وعقدا وبیعة له فی عنقی لا احول عنها ولا ازول ابدا، اللهمّ اجعلنی من انصاره واعوانه والذّابّین عنه…)؛(۹۱۹) (بار خدایا! همانا من برای او [حضرت مهدی (علیه السلام)] در این روزم عهد وپیمان وبیعتی را در گردنم تجدید می کنم، بیعتی که از ان بازنگشته وهرگز ان را زایل نمی سازم. بار خدایا! مرا از یاران وکمک کاران ومدافعین از ان حضرت قرار بده…).
    در این دعا سخن از تجدید عهد با امام خود در هر روز است.
    ۶ – مقابله با شبهات واشکالات
    امام صادق (علیه السلام) در حدیثی فرمود: (ایاکم والشّک والارتیاب، انفوا عن نفوسکم الشکوک، وقد حذّرتم فاحذروا، ومن الله اسئل توفیقکم وارشادکم)؛(۹۲۰) (… خود را از شک وتردید دور کنید واز شک ها بپرهیزید، شما بر حذر داده شدید پس حذر کنید، ومن توفیق وارشاد شما را از خداوند خواستارم).
    ۷ – کمک ویاری برادران مؤمن
    امام صادق (علیه السلام) در حدیثی جمله وَعَمِلُوا الصّالِحاتِ در سوره (العصر) را بر مواسات وهم یاری برادران دینی منطبق ساخته اند.(۹۲۱)
    در تفسیر امام عسکری (علیه السلام) آمده است: (هرکس متکفل یتیمی برای ما شود که محنت استتار ما او را وامانده کرده واز علوم ما که به دستش رسیده او را سرشار کند تا اینکه ارشاد شده وهدایت یابد، خداوند متعال در حقّ او می فرماید: (یا ایها العبد الکریم المواسی! انا اولی بالکرم منک، اجعلوا له یا ملائکتی فی الجنان بعدد کلّ حرف علّمه الف الف قصر…)؛(۹۲۲) (ای بنده کریم که یاری کننده ای! من از او در این کرم اولی ترم، ای ملائکه من برای او در بهشت به هر حرفی که تعلیم داده یک ملیون قصر دهید…).
    ۸ – فریب نخوردن از مدعیان دروغین مهدویت
    امام صادق (علیه السلام) فرمود: (ولتعرفنّ اثنی عشر رایة مشتبهة، لا یدری ای من ای)؛(۹۲۳) (… وبه طور حتم دوازده پرچم ودعوت مشتبه بر پا خواهد شد که از همدیگر تشخیص داده نمی شود…).
    ۹ – زیاد دعا کردن برای تعجیل فرج
    حضرت مهدی (علیه السلام) در توقیعی که در جواب سؤال های اسحاق بن یعقوب فرستادند فرموده اند: (اکثروا الدعاء بتعجیل الفرج، فانّ ذلک فرجکم)؛(۹۲۴) (… زیاد برای تعجیل فرج دعا کنید؛ زیرا فرج شما در ان است).
    ۱۰ – اجتناب از جزع
    کلینی (رحمه الله) به سندش از امام صادق (علیه السلام) نقل کرده که فرمود: (انّما هلک الناس من استعجالهم لهذا الامر، انّ الله لا یعجل لعجلة العباد. انّ لهذا الامر غایة ینتهی الیها…)؛(۹۲۵) (همانا مردم به جهت عجله کردن در این امر هلاک شدند، خداوند به خاطر عجله بندگان عجله نخواهد کرد، زیرا برای این امر نهایتی است…).
    ۱۱ – وقت معین نکردن برای ظهور
    امام صادق (علیه السلام) فرمود: (انّا اهل بیت لا نوقّت)؛(۹۲۶) (… همانا ما اهل بیت وقت معین نمی کنیم…).
    ۱۲ – دوست داشتن حضرت (علیه السلام)
    در روایات فراوانی به دوستی اهل بیت عصمت وطهارت (علیهم السلام) واز ان جمله حضرت مهدی (علیه السلام) سفارش شده است، واین به نوبه خود می تواند در جلب توجه مردم به حضرت (علیه السلام) وپیروی از دستورات او ودیگر امامان تاثیر بسزایی داشته باشد.

(۹۱۵) فرائد السمطین، ج ۲، ص ۳۳۴، ح ۵۸۵ و….
    (۹۱۶) کمال الدین، ص ۳۵۸.
    (۹۱۷) کمال الدین، ص ۲۸۶؛ بحار الانوار، ج ۵۱، ص ۷۲، ح ۱۴.
    (۹۱۸) کافی، ج ۱، ص ۱۸۵، ح ۱۲.
    (۹۱۹) بحار الانوار، ج ۱۰۲، ص ۱۱۱؛ مصباح الزائر، ص ۲۳۵.
    (۹۲۰) بحار الانوار، ج ۵۱، ص ۱۴۶، ح ۱۷.
    (۹۲۱) کمال الدین، ص ۶۵۶؛ بحار الانوار، ج ۲۴، ص ۲۱۴، ح ۱.
    (۹۲۲) تفسیر منسوب به امام عسکری علیه السلام، ص ۳۴۲؛ بحار الانوار، ج ۲، ص ۴، ح ۵.
    (۹۲۳) کمال الدین، ص ۳۴۷؛ بحار الانوار، ج ۵۲، ص ۲۸۱، ح ۹.
    (۹۲۴) کمال الدین، ص ۴۸۳؛ بحار الانوار، ج ۵۳، ص ۱۸۰، ح ۱۰.
    (۹۲۵) کافی، ج ۱، ص ۳۶۹، ح ۷.
    (۹۲۶) بحار الانوار، ج ۵۲، ص ۱۱۹، ح ۴۸.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
  • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست