خانه انجمن ها انجمن مهدویت علت تاخیر فرج حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف چیست؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #12028
  user003
  مدیر

  سوال:

  علت تاخیر فرج حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف چیست؟

  جواب:
  علت تاخیر فرج اقا ومولای ما امام زمان (علیه السلام) به خود انسان ها باز می گردد، زیرا تشکیل حکومت عدل وتوحیدی در سطح جهان، عمدتا احتیاج به شرایط وامادگی های لازم از طرف خود مردم دارد، از قبیل اینکه:
  ۱ – مردم مفهوم عدل را بدانند.
  ۲ – به حدّی برسند که از جان ودل خواهان عدل باشند.
  ۳ – با عمل به دستورات شرع به حدّ بالای شعور فکری وفرهنگی برسند، گر چه در محدوده بخشی از مردم باشد. ولذا مرحوم خواجه نصیرالدین طوسی در (شرح تجرید) غیبت حضرت را از ناحیه خود مردم می داند.
  ۴ – پیشرفت بشر از ناحیه صنعت وتکنیک.
  ودر مجموع فراهم نشدن مجموع شرایط لازم برای ظهور، علت تاخیر ظهور حضرت است.
  امام زمان (علیه السلام) در توقیعی که به شیخ مفید (رحمه الله) می فرستد می فرماید: (ولو انّ اشیاعنا – وفّقهم الله لطاعته – علی اجتماع من القلوب فی الوفاء بالعهد علیهم، لما تاخّر عنهم الیمن بلقائنا، ولتعجّلت لهم السعادة بمشاهدتنا علی حقّ المعرفة منهم بنا، فما یحبسنا عنهم الّا ما یتّصل بنا ممّا نکرهه ولا نؤثره منهم)؛(۹۰۱) (اگر شیعیان ما – که خداوند توفیق طاعتشان دهد – در راه ایفای پیمانی که بر دوش دارند، همدل می شدند، میمنت ملاقات ما از ایشان به تاخیر نمی افتاد، وسعادت دیدار ما زودتر نصیب انها می گشت، دیداری بر مبنای شناختی راستین وصداقتی از انان نسبت به ما. علت مخفی شدن ما از انها چیزی نیست جز انچه که از کردار انها به ما می رسد وما توقّع انجام این کارها را از انها نداریم).
  (۹۰۱) احتجاج، ج ۲، ص ۳۱۵.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست