خانه انجمن ها انجمن مهدویت عصر غیبت کبری چه خصوصیات ویژه ای دارد؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
  • نویسنده
    user003
    مدیر

سوال:
    عصر غیبت کبری چه خصوصیات ویژه ای دارد؟

جواب:
    عصر غیبت کبرا زمانی است که با انتهای غیبت صغرا شروع شده است. انتهایی که توسط اعلان امام زمان (علیه السلام) در سال ۳۲۹ هجری صورت گرفت. حضرت در نامه ای به علی بن محمّد سَمَری از انتهای سفارت وشروع غیبت کبرا خبر داد.
    عصر غیبت کبرا دارای شرایط وخصوصیاتی است که به برخی از انها اشاره می کنیم:
    ۱ – مسلمانان در این عصر در ظاهر از رهبر وامام خود جدا شده اند، واو را نمی بینند ویا اگر می بینند او را نمی شناسند. واین حکم کلّی برای عموم شیعیان است، گر چه ممکن است برخی به جهت مصالحی، مشرف به لقای حضرت شوند.
    ۲ – گسترش ظلم وستم در روی زمین، نیز از ویژگی های عصر غیبت کبرا است. وبا این ویژگی، بین این زمان وعصر حکومت اسلامی در زمان حیات پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) تمییز داده می شود.
    ۳ – تاکید الهی بر امتحان امّت اسلامی در عصر غیبت کبرا؛ زیرا در این عصر مردم با مشکلات بیشتری روبه رو خواهند بود از قبیل:
    الف. گسترش فساد وفحشا در جامعه اسلامی وجهان.
    ب. انواع فشارهای سیاسی ومشکلات که در راه پذیرش حقّ وایمان است.
    ج. مواجهه انسان با انواع شبهات در وجود امام زمان (علیه السلام).
    در نتیجه مشاهده می کنیم که امامان (علیهم السلام) تاکید فراوانی بر این موضوع مهم داشته اند. همان گونه که از حضرت موسی بن جعفر (علیهما السلام) روایت شده که فرمود: (اذا فقد الخامس من ولد السابع، فالله الله فی ادیانکم لا یزیلکم عنها احد، یا بنی! انّه لابدّ لصاحب هذا الامر من غیبة حتّی یرجع عن هذا الامر من کان یقول به، انّما هی محنة من الله عزّ وجلّ امتحن الله بها خلقه…)؛(۸۳۵) (هر گاه پنجمین از اولاد هفتمین مفقود شد، پس خدا را، خدا را در ادیانتان، مواظب باشید که معتقدات شما را زایل نکنند، ای فرزندم! به طور حتم برای صاحب این امر غیبتی است به حدّی که معتقدان به ان، از این امر رجوع می کنند، واین محنتی است که خداوند به واسطه ان خلقش را امتحان می کند…).
    (۸۳۵) کافی، ج ۱، ص ۳۳۶، ح ۲.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
  • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست