خانه انجمن ها انجمن مهدویت نائب چهارم امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف چه کسی بوده وچه موقعیتی داشته است؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #11587
  user003
  مدیر

  جواب:
  نائب چهارم، شیخ جلیل ابو الحسن علی بن محمّد سَمَری است. تاریخ ولادت او مشخص نیست، ولی برای اولین بار به عنوان یکی از اصحاب امام عسکری (علیه السلام) شناخته شده است،(۷۵۵) که در بغداد با اشاره حسین بن روح از طرف امام زمان (علیه السلام) متصدّی امر سفارت شد.
  در مورد سفارت او خبر معینی نرسیده، وتنها این مطلب را می توان با تسالم واتفاقی که در بین شیعیان درباره سفارت او بوده کشف نمود، واین موضوع را می توان در نتیجه، کاشف از ابلاغی دانست که از طرف امام زمان (علیه السلام) به حسین بن روح شده است. او وظایف خود را در امر سفارت از هنگام وفات حسین بن روح به مدّت سه سال ادامه داد. وی گرچه همانند دیگران مورد وثوق واطمینان بود، ولی همانند ان سه سفیر فعّالیت گسترده ای نداشته است. واین امر بعید به نظر نمی رسد؛ زیرا در ان سال ها مملکت اسلامی پر از ظلم وجور وخونریزی ها ودرگیری ها بوده است، اموری که با برنامه های فرهنگی واجتماعی منافات داشت. واین خود به تنهایی می تواند تاثیرگذار در انقطاع سفارت بعد از وفات او وعزم امام (علیه السلام) بر انقطاع وشروع غیبت کبرا نیز باشد. ولذا چند روز قبل از وفاتش توقیعی را از امام (علیه السلام) دریافت می کند که حضرت در ان، خبر از انتهای غیبت صغرا وعهد سفارت با مرگ او می دهد واو را از وصیت کردن به سفارت برای بعد از خودش منع می نماید.(۷۵۶)
  راوی می گوید: بعد از شش روز از صدور این توقیع به خدمت علی بن محمّد رسیدیم در حالی که در حال احتضار بود. به او عرض شد: وصی تو کیست؟ فرمود: (برای خدا امری است که او رساننده ان است). این را گفت واز دار دنیا رحلت نمود
  (۷۵۵) رجال شیخ طوسی، ص ۴۰۰.
  (۷۵۶) کمال الدین، ص ۵۱۶؛ اعلام الوری، ص ۴۴۵.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست