خانه انجمن ها انجمن مهدویت نائب اول امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف چه کسی بوده وچه موقعیتی داشته است؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
  • نویسنده
    user003
    مدیر

جواب:
    نائب اول امام مهدی (علیه السلام) ابوعمرو عثمان بن سعید عَمْری است. او به جهت شناخته نشدن، به شغل روغن فروشی روی اورد. در مصادر تاریخی سخن از سال ولادت ووفات او به میان نیآمده است، وتنها اسم او برای اولین بار به عنوان وکیل خاص امام هادی (علیه السلام) برده شده است.
    او بعد از شهادت امام هادی (علیه السلام) وکیل خاص از طرف امام عسکری (علیه السلام) شد. ان حضرت نیز او را در مناسبت های مختلف مورد مدح وستایش خود قرار می داد. از جمله انکه در حق او فرمود: (هذا ابوعمرو الثقة الامین، ثقة الماضی وثقتی فی المحیی والممات، فما قاله لکم فعنّی یقوله، وما ادّی الیکم فعنّی یؤدّیه)؛(۷۲۸) (این ابو عمرو ثقه وامین است، مورد اطمینان گذشتگان ومورد اطمینان من در حیات وبعد از حیات من است، هر انچه برای شما می گوید از من است وانچه به شما می رساند از جانب من می باشد).
    در مجلسی که او با چهل نفر از شیعیان امام عسکری (علیه السلام) بودند، حضرت فرزند خود مهدی را به او نشان داد وبر امامت وغیبت او تصریح نمود، ودرباره وکالت او فرمود: (هر انچه عثمان (بن سعید) می گوید قبول کنید…).(۷۲۹)
    هنگام شهادت امام عسکری (علیه السلام) در سال ۲۶۰ هجری، در تغسیل حضرت حاضر بود وتمام امور ایشان را به عهده داشت.(۷۳۰)
    ممکن است که این عمل را این گونه توجیه نماییم که او در ظاهر، عمل تغسیل را انجام داده تا امر بر حاکمان ظلم مشتبه گردد وگرنه مطابق برخی روایات، امر تغسیل وتکفین امام بر عهده امام است. عثمان بن سعید بعد از شهادت امام عسکری (علیه السلام) به تصریح ان حضرت ونصّ امام مهدی (علیه السلام) هنگام ورود قمّی ها به سامرّا، سفیر اوّل ان حضرت شد، واز ان موقع به انجام وظایف خود پرداخت، تا انکه وقت وفاتش رسید. فرزندش ابوجعفر محمّد بن عثمان متولّی تجهیز او شد ودر جانب غربی بغداد به خاک سپرده شد.(۷۳۱)
    بعد از وفات عثمان بن سعید از ناحیه مقدسه نامه ای صادر شد وحضرت در ان نامه با تسلیت به فرزندش محمّد، او را به سفارت خود منصوب گردانید.(۷۳۲)
    (۷۲۸) الغیبة، طوسی، ص ۳۵۴؛ بحار الانوار، ج ۵۱، ص ۳۴۴.
    (۷۲۹) بحار الانوار، ج ۵۱، ص ۳۴۶، ح ۱.
    (۷۳۰) الغیبة، طوسی، ص ۳۵۶.
    (۷۳۱) بحار الانوار، ج ۵۱، ص ۳۵۰، ح ۳.
    (۷۳۲) الغیبة، طوسی، ص ۳۶۱؛ کمال الدین، ص ۵۱۰؛ بحار الانوار، ج ۵۱، ص ۳۴۸.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
  • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست