خانه انجمن ها انجمن مهدویت ز آیات سوره قدر چگونه وجود امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف استفاده می شود؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
  • نویسنده
    user003
    مدیر

سوال:
    از آیات سوره قدر چگونه وجود امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف استفاده می شود؟

جواب:
    از سوره قدر به خوبی استفاده می شود که ملائکه، شب قدر در هر سال به جهت هر کاری بر زمین فرود می ایند.
    (انّا انْزَلْناهُ فِی لَیلَةِ القَدْرِ – وَما ادْریکَ ما لَیلَةُ القَدْرِ – لَیلَةُ القَدْرِ خَیرٌ مِنْ الْفِ شَهْرٍ – تَنَزَّلُ المَلائِکَةُ وَالرُّوحُ فِیها بِاذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ کُلِّ امْرٍ – سَلامٌ هِی حَتّی مَطْلَعِ الفَجْرِ)؛(۶۱۱) (ما ان [قران] را در شب قدر نازل کردیم. وتو چه می دانی شب قدر چیست؟! شب قدر بهتر از هزار ماه است. فرشتگان وروح در ان شب به اذن پروردگارشان برای [تقدیر] هر کاری نازل می شوند. شبی است سرشار از سلامت [وبرکت ورحمت] تا طلوع سپیده).
    در سوره دخان نیز به این موضوع اشاره شده است. انجا که می فرماید: (حم – وَالکِتابِ المُبِینِ – انّا انْزَلْناهُ فِی لَیلَةٍ مُبارَکَةٍ انّا کُنّا مُنْذِرِینَ – فِیها یفْرَقُ کُلُّ امْرٍ حَکِیمٍ)(۶۱۲)؛ (حم. سوگند به این کتاب روشنگر. که ما ان را در شبی پر برکت نازل کردیم. ما همواره انذار کننده بوده ایم. در ان شب هر امری بر اساس حکمت [الهی] تدبیر وجدا می گردد).
    ماه رمضان تا روز قیامت تکرار می شود، ودر نتیجه لیلة القدر نیز تا روز قیامت استمرار دارد. پس نزول ملائکه وروح نیز در هر شب قدر تکرار می شود. سؤال این است: ملائکه وروح که در هر سال، شب قدر بر زمین فرود می ایند، بعد از رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) بر چه کسی وارد می شوند؟ با تامل ودقّت پی می بریم که در هر زمان باید امامی کامل ومعصوم وجود داشته باشد تا محلّ نزول ملائکه وروح گردد. امام باقر (علیه السلام) فرمود: (یا معشر الشیعة! خاصموا بسورة انّا انْزَلْناهُ تفلجوا، فوالله انّها لحجّة الله تبارک وتعالی علی الخلق بعد رسول الله (صلی الله علیه وآله وسلم) وانّها لسیدة دینکم وانّها لغایة علمنا. یا معشر الشیعة! خاصموا ب حم – وَالکِتابِ المُبِینِ… فانّها لولاة الامر خاصّة بعد رسول الله…)؛(۶۱۳) (ای جماعت شیعه! با خصم خود به سوره (انا انزلناه) محاجّه کنید که پیروز خواهید شد، پس سوگند به خدا که این سوره از برای حجت خداوند تبارک وتعالی بعد از رسول است. این سوره همانا مدرک دین شما ونهایت علم ما است. ای جماعت شیعه! با ایه (حم. والکتاب المبین..).بحث کنید؛ زیرا این ایات اختصاص به والیان امر بعد رسول خدا دارد…).
    ونیز فرمود: (وایم الله! انّ من صدّق بلیلة القدر، لیعلم انّها لنا خاصّة…)؛(۶۱۴) (به خدا سوگند، همانا هر کس تصدیق کند لیلة القدر را، علم پیدا می کند که از برای ما است…).
    امام امیر المؤمنین (علیه السلام) به ابن عباس فرمود: (انّ لیلة القدر فی کلّ سنة، وانّه ینزل فی تلک اللیلة امر السنة وانّ لذلک الامر ولاة بعد رسول الله (صلی الله علیه وآله وسلم) فقلت: من هم؟ فقال: انا واحد عشر من،صلبی ائمّة محدّثون…)؛(۶۱۵) (همانا در هر سال لیلة القدر است، در ان شب امر یک سال نازل می شود. برای ان والیانی است بعد از رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم). ابن عباس می گوید عرض کردم: انان چه کسانی هستند؟ حضرت فرمود: من ویازده نفر از صلب من که همگی امام ومحدثند).
    رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) به اصحاب خود فرمود: (امنوا بلیلة القدر، انّها تکون لعلی بن ابی طالب ولولده الاحد عشر من بعده)؛(۶۱۶) (به لیلة القدر ایمان اوردید؛ زیرا برای علی بن ابی طالب ویازده فرزند بعد از اوست).
    (۶۱۱) سوره قدر، ایه ۵-۱.
    (۶۱۲) سوره دخان، ایه ۴-۱.
    (۶۱۳) کافی، ج ۱، ص ۲۴۹.
    (۶۱۴) همان، ص ۲۵۲و۲۵۳، ح ۹.
    (۶۱۵) همان، ج ۱، ص ۲۴۷و۲۴۸، ص ۲.
    (۶۱۶) کمال الدین، ج ۱، ص ۲۸۰و۲۸۱، ح ۳.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
  • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست