خانه انجمن ها انجمن عمومی دهم ربیع الاول و اتفاقی مبارک

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
  • نویسنده
    user005
    مدیر

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله ، ۱۵ سال قبل از بعثت با حضرت خدیجه کبری سلام الله علیها ازدواج نمودند ..(۱)

حضرت خدیجه بنت خویلد بن اسد ، در علم و اطلاع به کتب آن زمان معروف بوده است ؛ او از زنان قریش ، علاوه بر کثرت اموال و املاک و تجاراتی که داشت ، به عقل و کیاست نیز مزیت داشت و در آن زمان او را طاهره ، مبارکه ، سیده نسوان و ملکهء بطحاء می گفتند ؛
    او از کسانی بود که انتظار قدوم پیامبر صلی الله علیه و آله را می کشید و همیشه از علائم نبوت آن حضرت جویا می شد.

افراد زیادی از ثروتمندان و بزرگان عرب آن روز ، به خواستگاری آن حضرت آمدند ، ولی آن حضرت قبول نفرمودند و هیچ شوهری اختیار نکردند و باکره و عذراء بودند…(۲)

تا سرانجام خودشان در سن ۲۵ یا ۲۸ سالگی پیشنهاد ازدواج به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله دادند و این ازدواج مبارک با آداب و مراسم خاص انجام شد…

خداوند دو پسر به نام های “قاسم” و “عبدالله” به آن دو بزرگوار عنایت فرمود (که این دو فرزند در همان دوران کودکی از دنیا رفته اند) و تنها دخترشان ✨فاطمه سلام الله علیها بود ؛

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند :
    خداوند از او برای من فرزند عطا کرد و دیگر همسرانم را محروم نمود.(۳)

در کرامت و بزرگی ایشان همین بس که آن حضرت مادر حضرت صدیقهء طاهره ، ام الائمة المعصومين و همسر امیرالمومنین و جدهّ حضرات معصومین علیهم السلام است.

❇️ حضرت خدیجه کبری سلام الله علیها ۲۴ سال و ۱ ماه با پیامبر صلی الله علیه و آله زندگی نمود …

عایشه می گوید : کمتر اتفاق می افتد که پیامبر از خانه بیرون رود و خدیجه را به خیر یاد نکند ، چندانکه یک روز آتش حسد من مشتعل شد و گفتم : یا رسول الله ، تا کی خدیجه را یاد میکنی؟! او پیرزنی بیش نبوده ! خداوند بهتر از او را به تو مرحمت کرد !
    پیامبر از سخن من در غضب شد و فرمود :

⚜ نه به خدا قسم ! بهتر از خدیجه نصیب من نشده ؛ به من ایمان آورد هنگامی که مردم کافر بودند ، و تصدیق نبوت من نمود در وقتی که مردم مرا تکذیب می کردند ، و اموال خود را در اختیار من گذارد در وقتی که مردم مرا از خود دور می کردند ، خداوند متعال از خدیجه به من فرزندانی روزی کرد و تو را عقیم قرار داد…(۴)

حضرت خدیجه کبری سلام الله علیها اولین بانوی مسلمان و اولین بانوی راوی حدیث و اولین بانوی نمازگزار و اولین بانوی تصدیق کنندهء وحی است…

1⃣ منتخب التواریخ ص۲۰
    2⃣ الصحیح من السیرة ۱۱۷/۲ ۱۵۰/۲
    3⃣ فتح الباری بشرح صحیح البخاری ۱۳۴/۷
    4⃣ ریاحین الشريعة ۲۰۲/۲

@bararmanemonji

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
  • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست