خانه انجمن ها انجمن مهدویت در برخی روایات اهل سنت ابوبکر وعمر هم جزء دوازده خلیفه معرفی شده اند آن را چگونه توجیه می کنید؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
  • نویسنده
    user003
    مدیر

سوال:
    در برخی روایات اهل سنت ابوبکر وعمر هم جزء دوازده خلیفه معرفی شده اند آن را چگونه توجیه می کنید؟

جواب:
    طبرانی به سند خود از عبد الله بن عمرو نقل می کند: از رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) شنیدم که می فرمود: (بعد از من دوازده خلیفه خواهد امد: ابوبکر صدیق، او بعد از من بیش از مدتی کم درنگ نمی کند، وصاحب اسیاب خانه اش… عمر بن خطاب…).(۶۸۴) پاسخ:
    ۱ – حدیث از حیث سند اشکال دارد؛ زیرا از جمله رجال ان (عبد الله بن صالح) است که ذهبی احادیث او را منکر دانسته است. ونیز احمد بن حنبل می گوید: او در اخر عمر فاسد العقیده شد. وصالح بن محمد می گوید: به نظر من او در نقل حدیث دروغگوست. احمد بن صالح او را متهم دانسته ونسائی او را غیر ثقه می داند….
    ونیز در سند ان لیث بن سعد است که مورد اعتماد منصور عباسی بوده وسعی وکوشش فراوان در تضعیف ولای اهل بیت در مصر داشته است.
    ۲ – در این حدیث هر یک از خلفای سه گانه خصوصا عثمان با تعبیراتی ستوده شده اند که با واقعیات خارجی سازگاری ندارد.
    ۳ – با مراجعه به روایات دیگر پی می بریم که مقصود از حدیث، دوازده نفر از ذریه پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) می باشند.(۶۸۵)
    (۶۸۴) المعجم الکبیر، ج ۱، ص ۷، ح ۱۲.
    (۶۸۵) فرائد السمطین، ج ۲، ص ۱۳۳، ح ۴۳۱؛ ینابیع المودة، ج ۳، ص ۲۸۱.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
  • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست