خانه انجمن ها انجمن فاطمیه حکمت بخشش فدک به حضرت فاطمه (سلام الله علیها) توسط پیامبر(صلی الله علیه وآله) چه بود؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #11441
  user003
  مدیر

  پاسخ :
  در سال هفتم هجرى که ارتش اسلام دژهاى مستحکم خیبر را محاصره کرد، همه آنها با قدرت نظامى فتح گردید، جز «فدک» که مردم آنجا از در صلح و مسالمت وارد شدند و اراضى آنان به صورت املاک خالصه درآمد و در اختیار رسول خدا (صلی الله علیه وآله) قرار گرفت، یعنی این سرزمین از «انفال» و در اختیار پیامبر(صلی الله علیه وآله) بود.
  آنچه گفته شد، مورد اتفاق فقها و مطابق با حکم قرآن مجید مى باشد، آنجا که مى فرماید:
  «وَ ما أَفاءَ اللَّهُ عَلى‏ رَسُولِهِ مِنْهُمْ فَما أَوْجَفْتُمْ عَلَیْهِ مِنْ خَیْلٍ وَ لا رِکابٍ وَ لکِنَّ اللَّهَ یُسَلِّطُ رُسُلَهُ عَلى‏ مَنْ یَشاءُ وَ اللَّهُ عَلى‏ کُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدِیرٌ»؛ (1)
  (و آنچه را خدا از آنان (یهود) به رسولش بازگردانده [و بخشیده] چیزى است که شما براى به دست آوردن آن [زحمتى نکشیدید،)] نه اسبى تاختید و نه شترى، ولى خداوند رسولان خود را بر هر کس بخواهد مسلّط مى ‏سازد و خدا بر هر چیز توانا است!).
  از سوى دیگر، قرآن پیامبر را موظف ساخت که حق «ذى القربى» را بپردازد. چنان که مى فرماید: «وآتِ ذَا الْقُربى حقّه»؛(2) (حق خویشاوندان را بپرداز).
  جلال الدین سیوطى (متوفاى ۹۰۹ هجرى قمرى) در تفسیر خود مى‏نویسد: وقتى این آیه نازل گردید، پیامبر (ص) فاطمه را خواست و فدک را به او داد.(3)
  ابو مریم گوید: هنگامى که آیه “آت ذالقربى حقّه…” نازل شد، پیامبر فدک را به فاطمه اعطا کرد. ابان بن تغلب که آنجا حاضر بود، به امام باقر (ع) عرض کرد: پیامبر فدک را به فاطمه داد، امام باقر فرمود: خدا فدک را به فاطمه داد.(4)
  از این روایات اینگونه بر می آید که اعطای فدک به صدیقه ی کبری توسط پیامبر دستور خدا بوده نه فقط یک حبه و هدیه از جانب یک پدر به فرزندش.لذا حضرت «فدک» را به یگانه دخترشان بخشیدند و تا زمانى که پیامبر (صلی الله علیه وآله) زنده بودند، کارگران حضرت زهرا (سلام الله علیها) آنجا را اداره مى کردند.
  این کار علاوه بر اینکه دستور الهی و ملک فدک مال شخصی پیامبر بود حکمت هایی هم داشت مثلا می توان یکی از آنها را این دانست که با توجه به تصریحات مکرّر آن حضرت، زمامدارى مسلمانان پس از رحلت پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) بر عهده ی امیر مؤمنان (علیه السلام) بود ولذا اداره این مقام و منصب به هزینه سنگینى نیاز داشت. حضرت على (علیه السلام) براى اداره امور وابسته به منصب خلافت مى‏ توانستند از درآمد فدک به نحو احسن استفاده کنند. دستگاه خلافت هم از این پیش بینى پیامبر (صلی الله علیه وآله) مطّلع شده بود که در همان روزهاى نخست، فدک را از دست خاندان پیامبر خارج کرد.

  (1). سوره حشر، آیه 6.
  (2). سوره اسراء، آیه26.
  (3). الدرالمنثور، ذیل آیه ۱۶، سوره اسراء
  (4).بحارالانوار، ج ۲۹، ص ۱۲۱

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست