خانه انجمن ها انجمن فاطمیه جایگاه صدیقه ی کبری (سلام الله علیها) نزد امیر المومنین (علیه السلام) در کلام رسول الله (صلی الله علیه و آله)

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
  • نویسنده
    user003
    مدیر

جابر بن عبداللَّه چنین روایت مى‏ کند که پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) به على(علیه السلام) فرمود:
    «سلام علیک یا ابا الریحانتین، اوصیک بریحانتى من الدنیا من قبل ان ینهد رکناک، و اللَّه خلیفتى علیک. فلما مات النبى صلى اللَّه علیه و آله و سلم قال (علىٌّ): هذا احد الرکنین الذین قال رسول‏ اللَّه. فلما ماتت فاطمة قال: هذا الرکن الثانى الذى قال رسول ‏اللَّه»(1)؛ (سلام بر تو، اى پدر دو گل خوشبوی من، یا على! محافظت آن دو را به تو سفارش مى‏کنم قبل از آنکه هر دو رکن تو از بین برود، تو را به خدا مى ‏سپارم که او نگهدارنده‏ ى توست.
    (جابر بن عبداللَّه روایت را چنین ادامه مى ‏دهد): پس از رحلت پیامبر اکرم، امیرالمؤمنین(علیه السلام) فرمود: این بود یکى از دو رکنی که رسول خدا(صلی الله علیه وآله) مى‏ فرمود (و اینک فروریخت)؛ و هنگامى که فاطمه(علیها السلام) چشم از جهان فرو بست، على(علیه السلام) فرمود: این بود همان رکن دومى که رسول خدا فرمود و امروز از دست دادم).
    این حدیث را عده‏ اى از علما در کتاب های خود نقل کرده‏ اند؛ از جمله: ابونعیم در حلیة الاولیاء، ابن‏ عساکر در تاریخ شام، محب‏ الدین طبرى در ریاض و ذخائر، احمد بن حنبل (امام حنابله)، گنجى شافعى در کفایه، سبط بن جوزى در تذکره، سیوطى در جامع کبیر و جمعى دیگر از دانشمندان و محققین (در کتاب های خود این حدیث را متذکر شده اند).

(1). حلیةالاولیاء ج 3، ص 201؛ مقتل الحسین خوارزمى، ج 1، ص 62؛ ذخائرالعقبى، ص 56؛ فرائدالسمطین، ج 1، ص 382، 383، ح 314؛ نظم دررالسمطین، ص 98؛ الریاض النضره، ج 3، ص 105؛ کفایةالطالب، ص 93، 94؛ تاریخ مدینه دمشق (ط دارالفکر)، ج 14، ص 166، 167؛ تاریخ ابن ‏عساکر (ترجمه الحسین ع) ص 120؛ کنزالعمال ج 11، ص 625، ح 33044؛ منتخب کنزالعمال ج 5، ص 35. محب‏ الدین طبرى قبل از نقل این روایت مى ‏گوید: «رسول خدا کنیه ‏ى «ابوالریحانتین» را (هم) بر على گذارده بود». (الریاض النضره ج 3، ص 104).

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
  • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست