خانه انجمن ها انجمن نبوت آيا پيامبر اكرم(ص) در نماز خويش شهادت به رسالت خويش مى داده است؟ آيا پيامبر اكرم(ص) در نماز خويش سلام به خويش مى داده است؟ با چه عبارتى؟ لطفا پاسخ را مستند به روايات بيان كنيد.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #10906
  user001
  مدیر

  در پاسخ به چند نكته توجه نماييد:

  1- شهادت به رسالت رسول خدا- ص- جزيى مسلم از نماز در نزد همه مسلمانان است و در تشهد و سلام نماز گفتن آن واجب است و ترك عمدى آن مبطل نماز است.

  2- از امور مسلم آن است كه نماز ما همان نماز رسول خدا- ص- است و اگر در مورد برخى جزييات و يا مقدمات آن مثل وضوء اختلافى وجود داشته باشد در اين مورد اختلافى وجود ندارد.

  3- پيامبر بزرگ اسلام در وقت آموزش نماز به مردم به آنها فرمود: صلوا كما رايتمونى اصلى همان طورى كه من نماز مى خوانم نماز بخوانيد. بنا براين شهادت به رسالت از آموزش هاى عملى خود پيامبر- ص- است.

  4- عبارت پيامبر- ص- در مورد شهادت به رسالت همان عبارتى است كه ما در نماز مى گوييم بدون هيج تفاوتى و اصولا گفتن اين عبارت در نماز از آموزه ها و تعاليم خود ايشان است.

  5- در رواياتى كه امامان معصوم مانند حضرت صادق-ع- نماز رسول خدا-ص- را بارى ما بيان كرده اند همين عبارت در مورد شهادت به كار رفته است و آنها از خاندان پيامبر-ص- و آشنا ترين فرد به سنت و روش و اعمال و عبادات جد اطهر خويش بوده اند.

  6- براى آگاهى از اين مطلب بايد به رواياتى كه در كتاب وسائل الشيعه در بخش تشهد و سلام آمده است مراجعه نماييد. به عنوان نمونه يك روايت در اين مورد بيان مى شود:

  عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ مُسْلِمٍ قَالَ قُلْتُ لِأَبِى عَبْدِ اللَّهِ ع التَّشَهُّدُ فِى الصَّلَاهِ قَالَ مَرَّتَيْنِ قَالَ قُلْتُ وَ كَيْفَ مَرَّتَيْنِ قَالَ إِذَا اسْتَوَيْتَ جَالِساً فَقُلْ أَشْهَدُ أَنْ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ وَحْدَهُ لَا شَرِيكَ لَهُ وَ أَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّداً عَبْدُهُ وَ رَسُولُهُ …

  راوى از حضرت صادق ج‏ع- در مورد تشهد نماز مى پرسد و ايشان در پاسخ مى فرمايد: دو بار است ودر وقت نشستن به اين شكل بايد گفته شود: اشهد ان لا اله الا الله…….

  وسائل الشيعه ج 6 397 4 باب وجوب الشهادتين فى التشهد….. ص: 396

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست