خانه انجمن ها انجمن مهدویت به حدیث: المهدی علیه السلام من ولد الحسن علیه السلام چگونه پاسخ می گویید؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #12111
  user003
  مدیر

  سوال:
  به حدیث: المهدی علیه السلام من ولد الحسن علیه السلام چگونه پاسخ می گویید؟

  جواب:
  ابوداوود در سنن خود از ابی اسحاق نقل می کند که علی (علیه السلام) به فرزندش حسن (علیه السلام) نظر کرده وفرمود: (همانا این فرزندم اقاست همان گونه که پیامبر او را اقا نامید، وزود است که از صلب او مردی خروج کند که هم نام پیامبر شماست).(۹۵۶)
  پاسخ:
  ۱ – در مقابل این حدیث ده ها روایت دیگر وجود دارد که دلالت دارد بر اینکه مهدی از اولاد ونسل امام حسین (علیه السلام) است.
  ۲ – به یک معنا مهدی از ذریه امام حسن (علیه السلام) نیز هست، زیرا مادر امام باقر (علیه السلام) فاطمه دختر امام حسن مجتبی (علیه السلام) است ولذا با جمع بین دو دسته روایات، حضرت مهدی (علیه السلام) هم حسنی وهم حسینی است. ودر حدیثی پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) فرمود: (از این دو – حسن وحسین – مهدی امت است).(۹۵۷)
  ۳ – صاحب کتاب (عقد الدرر) همین حدیث را نقل کرده ولی در ان آمده که امام علی (علیه السلام) به فرزندش حسین (علیه السلام) نظر کرد… ونیز در صحیح ترمذی وسنن نسائی وسنن بیهقی این گونه آمده است.(۹۵۸) خصوصا که احتمال تصحیف وجابجایی نیز داده می شود.
  ۴ – این نکته قابل توجه است که سادات حسنی به رهبری محمّد بن عبد الله حسنی که با او در منطقه ابواء بیعت شد بی تاثیر در پیدایش این گونه احادیث نبوده اند. واز انجا که سادات حسنی درصدد شورش وقیام بر علیه دولت بنی امیه بوده اند احتیاج به پشتوانه معنوی داشتند، لذا از روایاتی که درباره ظهور مهدی منتظر وارد شده، بهره برداری سیاسی کرده وان را بر عبد الله بن حسن منطبق کردند. انان با جعل روایتی ونسبت ان به پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) مهدی را از نسل امام حسن مجتبی (علیه السلام) معرفی کردند.(۹۵۹)
  (۹۵۶) سنن ابن داوود، ج ۲، ص ۳۱۱، ح ۴۲۹۰.
  (۹۵۷) مجمع الزوائد، ج ۹، ص ۱۶۵.
  (۹۵۸) عقد الدرر، ص ۴۵، باب ۱.
  (۹۵۹) ر.ک: مجموعه اثار، شهید مطهری ، ج ۱۸، ص ۱۷۳.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست