خانه انجمن ها انجمن مهدویت به حدیث: اسمه اسمی واسم ابیه اسم ابی چگونه پاسخ می گویید؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #12109
  user003
  مدیر

  سوال:
  به حدیث: اسمه اسمی واسم ابیه اسم ابی چگونه پاسخ می گویید؟

  جواب:
  غالب علمای اهل سنّت معتقدند بر اینکه نام پدر حضرت مهدی (علیه السلام) عبد الله است، واین به جهت روایتی است که ابوداوود در سنن خود از رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) نقل کرده که فرمود: (اسمه اسمی واسم ابیه اسمی)؛(۹۵۴) (نام مهدی همنام من ونام پدرش همنام پدر من است).واین با اعتقاد علمای امامیه سازگاری ندارد؛ زیرا انان امام زمان حضرت مهدی (علیه السلام) را فرزند امام حسن عسکری (علیه السلام) می دانند.
  پاسخ:
  ۱ – این مضمون در صحیح ترمذی وسنن ابن ماجه وکتاب های ابو نعیم که در مورد امام زمان (علیه السلام) تالیف شده ونیز در مسند احمد بن حنبل آمده ولی هرگز این ذیل (اسمه اسمی واسم ابیه اسم ابی) در انها وجود ندارد. ونیز در روایات اهل بیت (علیهم السلام) چنین تعبیری وجود ندارد.
  ۲ – احتمال زیادی داده می شود که روایت فوق با ذیلش از مجعولات وموضوعات عبّاسیان باشد، زیرا شکی نیست که دولت عباسی برای تایید سلطنت خود وتشویق مردم به بیعت با محمّد بن عباس ملقّب به مهدی عباسی، سومین خلیفه دولت عباسی دست به هر کاری از جمله جعل حدیث ونسبت ان به رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) زدند.
  منصور عباسی که عبد الله نام داشت فرزندش محمّد را به عنوان خلیفه وجانشین خود تعیین نمود ومردم را تشویق به بیعت با او کرد. او برای ترغیب بیشتر مردم به این کار لقب فرزندش را مهدی گذاشت، تا مردم به گمان اینکه او مهدی منتظر وموعود است با او بیعت کنند، ولی از انجا که اسم خودش عبد الله بود دستور داد تا حدیثی جعل کرده ودر ان اسم پدر مهدی امّت را عبد الله معرفی کنند.(۹۵۵)

  (۹۵۴) سنن ابی داوود، ج ۲، ص ۳۰۹، ح ۴۲۸۲.
  (۹۵۵) ر.ک: مجموعه اثار، شهید مطهری ج ۱۸، ص ۱۷۳و۱۷۴؛ الاغانی، ج ۱۲، ص ۸۱.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست