خانه انجمن ها انجمن مهدویت بعضی از مورخان نوشته اند فرزند امام حسن عسکري علیه السلام به نام محمد در سن 6 یا 7 سالگی شهید شده است؛ آیا صحت دارد؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #10254
  ناشناس
  غیرفعال

  سوال:
  بعضی از مورخان نوشته اند فرزند امام حسن عسکري علیه السلام به نام محمد در سن 6 یا 7 سالگی شهید شده است؛ آیا صحت دارد؟

  جواب:
  البته هیچ یک از مورخین شیعه چنین نظري ندارند و نه تنها مورخین شیعه، که هیچ عالم شیعی چنین سخنی را نیاورده است. بلکه از بزرگان اهل سنت افرادي مانند محی الدین عربی هستند که به وجود و زنده بودن او گواهی داده اند و ما دلایل بسیار متعدد و فراوانی داریم که شهادت فرزند امام حسن عسکري علیه السلام صحیح نیست. چند روایت از کسانی که امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف را دیده اند:(1)
  1-از موسى بن محمد … از حكيمة خاتون دختر امام جواد (ع) و عمه حضرت عسكرى عليه السّلام روايت كند كه او حضرت قائم (ع) را در شب ولادت و پس از آن ديده است.
  2- و از حمدان قلانسى روايت كرده گويد: بابى عمرو عمرى (نخستين نايب امام زمان (ع) در غيبت صغرى) گفتم، حضرت عسكرى عليه السّلام از دنيا رفت؟ گفت: آرى از دنيا رفت ولى در ميان شما كسى را بجاى گذارده كه گردنش مانند اين است، و اشاره بدست خود كرد (يعنى كودك خردسالى بجاى گذارده كه گردنش بباريكى بند دست من است).
  3- و از فتح روايت كرده كه گفت: از ابا على بن مطهر شنيدم كه نقل ميكرد خود او آن حضرت را ديده و قامتش را براى او وصف كرده.
  4- و از كنيز خدمتكار ابراهيم بن عبده نيشابورى كه از زنان نيك كردار و صالحه بوده روايت كرده كه گفت: من با ابراهيم بر كوه صفا ايستاده بوديم. كه حضرت صاحب الامر (ع) آمد و پيش ابراهيم ايستاد و كتاب مناسك او را گرفت و با او سخنانى گفت.
  1- الإرشاد للمفيد / ترجمه رسولى محلاتى ؛ ج‏2 ؛ ص331

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست