خانه انجمن ها انجمن مهدویت اینکه حضرت زهرا سلام الله علیها الگوی حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف است یعنی چه؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #11800
  user003
  مدیر

  سوال:
  اینکه حضرت زهرا سلام الله علیها الگوی حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف است یعنی چه؟

  جواب:
  امام زمان (علیه السلام) در توقیعی به خط مبارک خود، بعد از دعا برای عافیت شیعیان از ضلالت وفتنه ها ودرخواست روح یقین وعاقبت به خیری انها وتذکر به اموری چند می فرماید: (وفی ابنة رسول الله (صلی الله علیه وآله وسلم) لی اسوة حسنة)؛(۸۷۷) (فاطمه دختر رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) برای من اسوه والگویی نیکوست).
  در اینکه حضرت مهدی (علیه السلام)، کدام گفتار یا رفتار حضرت فاطمه (علیها السلام) را سرمشق خویش قرار داده اند، احتمالات فراوانی بیان شده است که در این جا به سه مورد ان اشاره می کنیم:
  ۱ – حضرت زهرا (علیها السلام) تا پایان عمر شریفش با هیچ حاکم ظالمی بیعت نکرد. حضرت مهدی (علیه السلام) هم بیعت هیچ سلطان ستمگری را بر گردن ندارد.
  ۲ – شان صدور این نامه این است که برخی از شیعیان، امامت ایشان را نپذیرفتند. حضرت در جواب عملکرد انها فرمود: (اگر می توانستم ومجاز بودم ان چنان می کردم که حق بر شما اشکار گردد به گونه ای که هیچ شکی بر شما باقی نماند، ولی مقتدای من حضرت زهرا (علیها السلام) است. ایشان با اینکه حق حکومت از حضرت علی (علیه السلام) سلب شد، هیچ گاه برای باز گرداندن خلافت، از اسباب غیر عادی استفاده نکرد، من نیز از ایشان پیروی می کنم وبرای احقاق حقّم در این دوران، راه های غیر عادی را نمی پیمایم).
  ۳ – حضرت در پاسخ نامه فرموده اند: (اگر علاقه واشتیاق ما به هدایت ودستگیری از شما نبود به سبب ظلم هایی که دیده ایم، از شما مردمان روی گردان می شدیم). امام، با اشاره به حضرت زهرا (علیها السلام) می خواهد بفرماید: همان طوری که دشمنان به حضرت زهرا (علیها السلام) ازار واذیت روا داشتند وسکوتی که مسلمانان پیشه کردند، هیچ کدام سبب نشد که ایشان از دعا برای مسلمانان دست بکشند، بلکه دیگران را بر خود مقدم می داشتند، من نیز این ظلم ها وانکارها را تحمل می کنم واز دل سوزی ودعا وراهنمایی و… برای شما چیزی فرو نمی گذارم
  (۸۷۷) الغیبة، طوسی، ص ۲۸۶، ح ۲۴۵.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست