خانه انجمن ها انجمن مهدویت امام عسکری علیه السلام برای تثبیت امامت فرزندش چه تدابیری اندیشید؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
  • نویسنده
    user003
    مدیر

سوال:

امام عسکری علیه السلام برای تثبیت امامت فرزندش چه تدابیری اندیشید؟

جواب:
    حضرت برای تثبیت امامت حضرت مهدی (علیه السلام) از راه های مختلف استفاده نمود:
    ۱ – تعلیمات وبیانات
    موسی بن جعفر بن وهب بغدادی می گوید: از امام عسکری (علیه السلام) شنیدم که فرمود: (کانّی بکم وقد اختلفتم بعدی فی الخلف منّی، اما انّ المقرّ بالائمّة بعد رسول الله المنکر لولدی کمن اقرّ بجمیع انبیاء الله ورسله ثمّ انکر نبوّة محمّد رسول الله (صلی الله علیه وآله وسلم)…)؛(۵۵۴) (گویا شما را می بینم که در حقّ جانشین من اختلاف خواهید کرد. اگاه باشید! هر کس به امامان بعد از رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) اقرار کند ولی منکر فرزند من شود، همانند ان است که به جمیع انبیای خدا ورسولان او اقرار کرده ولی نبوت محمّد رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) را انکار کرده است…).
    احمد بن اسحاق می گوید: از امام عسکری (علیه السلام) شنیدم که فرمود: (الحمد للَّه الّذی لم یخرجنی من الدنیا حتّی ارانی الخلف من بعدی…)؛(۵۵۵) (ستایش خداوندی را سزاست که قبل از انکه از دنیا رحلت کنم، جانشین بعد از خودم را نشانم داد).
    در روز سوم ولادت حضرت مهدی (علیه السلام)، پدرش امام عسکری (علیه السلام) او را بر اصحاب خود عرضه کرد وفرمود: (هذا صاحبکم من بعدی وخلیفتی علیکم وهو القائم الّذی تمتدّ الیه الاعناق بالانتظار…)؛(۵۵۶) (این فرزند، صاحب وامام شما بعد از من وخلیفه من بر شما است. او قائمی است که مردم در انتظار او به سر خواهند برد…).
    ۲ – نشان دادن به خواص
    احمد بن اسحاق بن سعد اشعری می گوید: خدمت امام عسکری (علیه السلام) رسیدم تا از جانشین ان حضرت سؤال کنم. حضرت در ابتدا فرمود: ای احمد بن اسحاق! خداوند تبارک وتعالی هرگز زمین را از زمان خلقت حضرت ادم (علیه السلام) تا روز قیامت، از حجت بر خلق خالی نگذاشته ونخواهد گذاشت. به توسط حجّت است که بلا را از اهل زمین دفع می کند، وبه واسطه اوست که باران نازل کرده وبرکات زمین را بیرون می اورد.
    ان گاه عرض کردم: ای فرزند رسول خدا! امام وخلیفه بعد از شما کیست؟ حضرت فورا از جا بلند شد وداخل اتاق گشته، در حالی که کودکی به مانند ماه پاره با حدود سه سال بر شانه خود داشت بر من وارد شد وفرمود: (یا احمد بن اسحاق! لولا کرامتک علی الله عزّ وجلّ وعلی حججه، ما عرضت علیک ابنی هذا…)؛(۵۵۷) (ای احمد بن اسحاق! اگر کرامت تو نزد خداوند عزّ وجلّ ونزد حجت های خداوند نبود این فرزند را بر تو عرضه نمی کردم…).
    شیخ صدوق از ابی غانم خادم نقل می کند: (ولد لابی محمّد (علیه السلام) ولد فسمّاه محمّدا فعرضه علی اصحابه به یوم الثالث وقال: هذا صاحبکم من بعدی وخلیفتی علیکم…)؛(۵۵۸) (خداوند به امام عسکری (علیه السلام) فرزندی عنایت فرمود که نام او را (محمد) نهاد. در روز سوّم از ولادتش او را به اصحابش عرضه داشت وفرمود: این صاحب وامام شما وخلیفه بعد از من است…).
    معاویة بن حکیم ومحمّد بن ایوب بن نوح ومحمّد بن عثمان عَمْری می گویند: (عرض علینا ابومحمّد الحسن بن علی (علیهم السلام) ونحن فی منزله وکنّا اربعین رجلا فقال: هذا امامکم من بعدی وخلیفتی علیکم. اطیعوه ولا تتفرّقوا من بعدی فی ادیانکم فتهلکوا. اما انّکم لا ترونه بعد یومکم هذا…)؛(۵۵۹) (ما با چهل نفر در منزل امام عسکری (علیه السلام) بودیم که ان حضرت فرزند خود را بر ما عرضه کرده وفرمود: این امام وخلیفه شما بعد از من است، او را اطاعت کنید وبعد از من در ادیان خود متفرّق نشوید که هلاک خواهید شد. بدانید که بعد از این روز هرگز او را مشاهده نخواهید کرد…).
    یعقوب بن منقوش می گوید: خدمت امام عسکری (علیه السلام) رسیدم در حالی که کنار اتاقی که بر درب ان پرده ای اویزان بود نشسته بودند. عرض کردم: ای اقای من! صاحب امر امامت – بعد از شما – کیست؟ فرمود: پرده را کنار بزن. کنار زدم، ناگهان کودکی با شمایلی خاص بر ما وارد شد وبر دامان امام عسکری (علیه السلام) نشست. حضرت فرمود: (هو صاحبکم وامامکم بعدی…)؛(۵۶۰) (این فرزند صاحب وامام شما بعد از من است…).

(۵۵۴) بحار الانوار، ج ۵۱، ص ۱۶۰، ح ۶.
    (۵۵۵) کمال الدین، ص ۴۰۸؛ بحار الانوار، ج ۵۱، ص ۱۶۱، ح ۹.
    (۵۵۶) کمال الدین، ص ۴۳۱.
    (۵۵۷) کمال الدین، ص ۳۸۴و۳۸۵، ح ۱.
    (۵۵۸) کمال الدین، ص ۴۳۱، ح ۸.
    (۵۵۹) کمال الدین، ص ۴۳۵، ح ۲.
    (۵۶۰) همان، ص ۴۳۶و۴۳۷، ح ۵.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
  • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست