خانه انجمن ها انجمن مهدویت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف چه تدابیری برای اختفای خود از دشمنان داشته است؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #11566
  user003
  مدیر

  سوال:
  امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف چه تدابیری برای اختفای خود از دشمنان داشته است؟

  جواب:
  از انجا که بعد از شهادت امام عسکری (علیه السلام)، حاکمان ظلم وجور نیز درصدد نابودی حضرت بودند، لذا حضرت تدابیری برای اختفای خود از انها داشت. اینک به برخی از انها اشاره می کنیم:
  ۱ – حضرت خود را جز به کسانی که مخلص وفدایی بودند، نشان نمی داد.
  ۲ – بعد از انکه شخصی به حضور حضرت شرفیاب می شد، به او سفارش زیاد می شد که این امر را کتمان بدارد ودر خبر دادن به شیعیان نهایت احتیاط را داشته باشد.
  ۳ – تحریم نام بردن از اسم مخصوص امام زمان (علیه السلام) یعنی (محمّد). از این رو مشاهده می کنیم که در ان عصر در مورد امام (علیه السلام) از تعبیراتی همچون: قائم، غریم، حجت، ناحیه، صاحب الزمان ودیگر تعبیرات مبهم استفاده می شد.(۷۲۶)
  ۴ – مخفی شدن از دستگاه خلافت وهر کس که از موالیان ان حضرت به شمار نمی امد.
  ۵ – تغییر دادن مکان وخانه حضرت از جایی به جایی دیگر به نحوی که نظرها را به خود جلب نکند، ونیز کسی به ان حضرت مشکوک نشود. ولذا روایاتی را که در تعیین مکان وخانه حضرت اختلاف دارند به همین معنا توجیه می کنیم.
  ۶ – کیفیت ارتباط وکیل یا سفیر به قدری مخفیانه بود که هیچ کس از ان اطّلاعی پیدا نمی کرد.
  ۷ – حضرت وکالت یا سفارت خود را به کسانی واگذار می کرد که نهایت اخلاص وفداکاری را به حضرت داشتند، به حدّی که محال بود از مکان حضرت وخصوصّیات او اطلاع دهند. لذا هنگامی که به ابوسهل نوبختی گفتند: چرا سفارت به حسین بن روح واگذار شد نه به شما؟ در جواب گفت: (… او کسی است که اگر حجت در زیر عبایش باشد وبدنش را قطعه قطعه کنند تا عبایش را از روی او بردارد هرگز چنین نخواهد کرد).(۷۲۷)
  (۷۲۶) الغیبة، طوسی، ص ۳۶۴؛ بحار الانوار، ج ۵۱، ص ۳۵۱، ح ۳.
  (۷۲۷) الغیبة، طوسی، ص ۳۹۱؛ بحار الانوار، ج ۵۱، ص ۳۵۸، ح ۶.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست