خانه انجمن ها انجمن مهدویت احادیث دوازده خلیفه چیست؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
  • نویسنده
    user003
    مدیر

سوال:
    احادیث دوازده خلیفه چیست؟

جواب:
    از جمله احادیث متواتر وصحیح نزد شیعه واهل سنّت احادیث دوازده خلیفه است. روایاتی که پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) امامان وجانشینان بعد از خود را دوازده نفر تعیین کرده است.
    جابر بن سمره از رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) نقل کرده که فرمود: (لا یزال الاسلام عزیزا الی اثنی عشر خلیفة ثمّ قال کلمة لم افهمها. فقلت لابی ما قال؟ فقال: کلّهم من قریش)؛(۶۷۹) (دائما اسلام عزیز است تا اینکه دوازده خلیفه بر انها حاکم گردد. ان گاه کلمه ای گفت که من ان را نفهمیدم، به پدرم گفتم: پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) چه فرمود: گفت: همه انها از قریشند).
    این حدیث را با مضامین مختلف ۳۶ نفر از صحابه نقل کرده اند، ولی عمده روایات از جابر بن سمره سوائی نقل شده است. ونیز تعداد بسیاری از علمای اهل سنّت انها را در کتب خود اورده اند
    از جابر بن سمرة روايت كردند كه رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله فرمود: «پس از من دوازده‏ امير خواهد بود»- با اين فرق كه در روايت حصين گفته: «دوازده خليفه‏، سپس چيزى گفت كه من آن را نفهميدم-» و پاره‏ اى از آنان در حديث‏ خود گفته‏ اند: «پس از پدرم پرسيدم» و بعضى از آنان گفته‏اند: «از حاضران پرسيدم» پس گفتند: [پيامبر] فرمود: «همگى آنان از قريش مى‏باشند»(680)

(۶۷۹) صحیح مسلم، ج ۶، ص ۳.
    680)الغيبة للنعماني / ترجمه غفارى ؛ ص170

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
  • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست