خانه انجمن ها انجمن مهدویت ابعاد شخصیت امام چه می باشند؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #9958
  ناشناس
  غیرفعال

  سوال:
  ابعاد شخصیت امام چه می باشند؟

  جواب:
  برخی از ابعاد شخصیتی امام عبارت اند از:
  1. شخصیت حقیقی: شناخت شخص امام به نام و نسب است. در این گونه شناخت، سعی می شود نام، مشخصات ظاهري و خانوادگی هر فرد شناخته شود. به این گونه شناخت، شناخت شناسنامه اي می گویند که ابتدایی ترین نوع شناخت است.
  2. شخصیت حقوقی: شناخت امام به عنوان امام و جانشین پیامبر، همراه با ویژگی هاي امام است. در این نوع شناخت، حضرت مهدي عجل الله تعالی فرجه الشریف به عنوان امام و آخرین جانشین پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم که اطاعتش بر همه واجب است، شناخته می شود. سلیم بن قیس از حضرت علی علیه السلام پرسید کم تر چیزي که آدمی به آن گمراه می شود چیست؟ حضرت فرمود:کسی را که خدا اطاعت، ولایت و محبت او را واجب کرده و حجت خود در زمین قرار داده نشناسد. ( 1)
  3. شخصیت سیاسی – اجتماعی: شناخت امام به عنوان رهبر جامعۀ جهانی عدالت محور می باشد. امام مهدي عجل الله تعالی فرجه الشریف مهم ترین فرد براي برآوردن انتظارات بشر از زندگی است و می تواند بشریت را از بحران هاي اجتماعی، ظلم بین المللی
  و انواع تنگناهایی که درگیر آن است نجات دهد و عدالت را در سراسر جهان حاکم گرداند.
  4. شخصیت معنوي: شناخت جایگاه امام در هدایت بشریت است. امام یک فیلسوف و دانشمند نیست؛ او آمده است تا انسان ها را به سعادت حقیقی راهنمایی کند. آنان را با خدا، پیامبران، دین، اخلاق و آخرت آشنا کند و به زندگی الهی سوق دهد و از بحران هویت نجات دهد.
  5. شخصیت تکوینی: شناخت جایگاه امام در آفرینش می باشد. طبق روایات، جهان و آن چه در آن است به واسطۀ وجود امام آفریده و پابرجاست. در روایتی می خوانیم: اگر حجت نبود زمین اهلش را فرو می برد. ( 1) وجود امام سبب رسیدن فیض وجود به موجودات دیگر و بقاي آنان می باشد.
  . -1 معانی الاخبار، شیخ صدوق، ص 394

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست