خانه انجمن ها انجمن مهدویت آیا نام بردن اسم حضرت (م ح م د) جایز است؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
  • نویسنده
    user003
    مدیر

سوال:
    آیا نام بردن اسم حضرت (م ح م د) جایز است؟

جواب:
    در مورد حکم نام بردن اسم شریف حضرت (علیه السلام) بیش از صد روایت وجود دارد که می توان انها را به چهار دسته تقسیم کرد:
    ۱ – روایاتی که به طور مطلق وبدون هیچ قید وشرطی از ذکر نام حضرت نهی کرده است.(۹۳۱)
    ۲ – روایاتی که از ذکر نام شریف ان حضرت تا زمان ظهور نهی کرده است.(۹۳۲)
    ۳ – روایاتی که علت نهی از ذکر نام شریف ان حضرت را خوف وتقیه وعلل دیگر دانسته است.(۹۳۳)
    ۴ – روایاتی که در انها به اسم شریف حضرت چه از سوی امام یا راوی تصریح شده است.(۹۳۴)
    دسته اول ودوم بیانگر یک معناست. برخی با استناد این روایات به حرمت فتوا داده وذکر نام شریف حضرت را تا زمان ظهور حرام دانسته اند، از ان جمله می توان از علامه مجلسی، شیخ صدوق، شیخ مفید، طبرسی، میرداماد، محدّث جزایری، محدّث نوری، میرزای شیرازی، میرزا محمّد تقی اصفهانی – رضوان الله علیهم – نام برد.
    برخی نیز این حکم را به عصر غیبت صغرا اختصاص داده اند.
    ۱ – در باب تلقین محتضر در حدیثی چنین آمده است: (تلقین کن به محتضر کلمات فرج وشهادتین واسم هر یک از امامان را تا هنگام فوتش).(۹۳۵) معلوم است که هنگام تلقین به اسم حضرت تصریح می شود.
    ۲ – در مورد تلقین میت نیز همین دستور آمده که نام هر یک از امامان را بر او ببر وتلقین کن، که از ان جمله نام امام زمان (علیه السلام) است.(۹۳۶)
    ۳ – محمّد بن ابراهیم کوفی می گوید: امام عسکری (علیه السلام) برای کسی که اسمش را برد به توسط من پولی فرستاد تا گوسفندی از طرف حضرت قربانی کند وفرمود: (این به جهت عقیقه برای فرزندم محمّد (علیه السلام) است).(۹۳۷)
    ۴ – کنیه معروف حضرت عسکری (علیه السلام) ابومحمّد است ودر این کنیه تصریح به اسم حضرت مهدی (علیه السلام) می باشد.
    ۵ – از امام رضا (علیه السلام) در مورد زیارت قبر امام حسین (علیه السلام) سؤال شد، حضرت فرمود: (… وبسیار بر محمّد وال او درود می فرستی ونام هریک از انها را می بری وبه سوی خدا از دشمنانشان پناه می بری).(۹۳۸)
    محقق اربلی می گوید: (نظر من چنین است که منع از ذکر نام شریف حضرت به جهت تقیه در دوران خوف وتحت تعقیب بودن وسؤال از نام ومحلّ ایشان بوده است، ولی الان که خوف وتقیه ای نیست منع وحرمتی از ذکر نام شریفش وجود ندارد).(۹۳۹)
    ۶ – جابر بن عبد الله انصاری به امام باقر (علیه السلام) می گوید: (وارد بر فاطمه زهرا (علیها السلام) شدم تا در ولادت امام حسن (علیه السلام) به حضرتش تهنیت بگویم، صحیفه ای از درّ سفید در دست مبارکش یافتم، سؤال کردم: ای بهترین زنان عالم! این صحیفه که در دستان شما می بینم چیست؟ حضرت فرمود: در ان اسامی امامان از فرزندانم هست… جابر می گوید: نگاه کردم واسامی هر یک از امامان را در ان صحیفه مشاهده کردم…).(۹۴۰)
    ۷ – در احادیث زیادی از رسول اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) وارد شده که حضرت مهدی همنام رسول خداست، واین تصریح ضمنی به نام مبارک امام زمان (علیه السلام) است.

(۹۳۱) کافی، ج ۱، ص ۳۳۲.
    (۹۳۲) کمال الدین، ص ۲۱۴.
    (۹۳۳) بحار الانوار، ج ۵۱، ص ۳۱.
    (۹۳۴) همان، ص ۵۰۰.
    (۹۳۵) کافی، ج ۳، ص ۱۳۴.
    (۹۳۶) وسائل الشیعه، ج ۳، ص ۱۷۴.
    (۹۳۷) همان، ج ۲۱، ص ۴۴۸.
    (۹۳۸) همان، ج ۱۴، ص ۵۴۹.
    (۹۳۹) کشف الغمة، ج ۳، ص ۳۱۰.
    (۹۴۰) کمال الدین، ص ۳۰۷.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
  • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست