خانه انجمن ها انجمن مهدویت آیا ما در عصر فترت قرار داریم؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #11840
  user003
  مدیر

  سوال:
  آیا ما در عصر فترت قرار داریم؟

  جواب:
  احمد کاتب می گوید: (برخی از شیعیان قائل به توقّف وانقطاع امامت وقول به فترت، همانند فترت بین انبیا شده اند ودر ادعای خود به اخباری تمسّک کرده اند که دلالت بر امکان انقطاع امامت دارد، خصوصا هنگامی که خداوند بر خلقش غضب کند. انان می گویند: (نزد ما الان همان وقت است).(۸۸۵)
  پاسخ:
  اولا: شیخ مفید (رحمه الله) در (الفصول المختاره) بعد از انکه به گروه های مختلف بعد از امام حسن عسکری (علیه السلام) اشاره کرده، می فرماید: ولی در زمانی که الان ما در ان قرار داریم به جز شیعه دوازده امامی همگی منقرض شده ویا به این دسته گرویده اند.(۸۸۶) ثانیا: با مراجعه به روایاتی که مستمسک (احمد الکاتب) در انکار ولادت ووجود حضرت مهدی (علیه السلام) شده، پی می بریم که ان روایات نه تنها بر عدم ولادت دلالت ندارد بلکه بر وجود وولادت حضرت مهدی (علیه السلام) دلالتی صریح دارد. اینک نص روایت را مرور می کنیم:
  محمد بن فرج می گوید: امام ابو جعفر (علیه السلام) در نامه ای بر من چنین نوشت: (اذا غضب الله تبارک وتعالی علی خلقه نحّانا عن جوارهم)؛(۸۸۷) (هر گاه خداوند تبارک وتعالی بر خلقش غضب کند ما را از همجواری انها دور خواهد کرد).
  این روایت به طور صریح دلالت بر ولادت ووجود حضرت مهدی (علیه السلام) دارد، لکن مستفاد ان این است که در عین وجود، از منظر شما غایب است.
  ثالثا: روایت از حیث سند ضعیف است، همان گونه که مرحوم مجلسی نیز به ان اشاره کرده است.
  رابعا: این روایت مخالف روایات دیگری است که متواتر بوده ودلالت بر خالی نبودن زمین از حجّت دارد
  (۸۸۵) تطور الفکر السیاسی، ص ۱۲۳.
  (۸۸۶) الفصول المختاره، ص ۲۵۹.
  (۸۸۷) کافی، ج ۱، ص ۳۴۳، ح ۳۲.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست