خانه انجمن ها انجمن مهدویت آیا رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم خبر از غیبت امام زمان علیه السلام داده است؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
  • نویسنده
    user003
    مدیر

سوال:
    آیا رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم خبر از غیبت امام زمان علیه السلام داده است؟
    اری، در بسیاری از روایات به این موضوع اشاره شده است؛ ابن عباس در حدیثی از رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) نقل می کند که فرمود: (… وجعل من صلب الحسین ائمّة یقومون بامری ویحفظون وصیتی التاسع منهم قائم اهل بیتی ومهدی امّتی اشبه الناس بی فی شمائله واقواله وافعاله. یظهر بعد غیبة طویلة وحیرة مضلّة فیعلن امر الله ویظهر دین الله جلّ وعزّ…)؛(۶۹۳) (… واز صلب حسین امامانی قرار داد که به امر من قیام کرده ووصیت مرا حفظ خواهند نمود، نهمین از انها قائم اهل بیت من ومهدی امت من است. او شبیه ترین مردم به من در شمایل واقوال وافعال است. بعد از غیبتی طولانی وحیرتی گمراه کننده ظهور خواهد کرد، ان گاه امر خدا را اعلان کرده ودین او را ظاهر خواهد نمود…).
    امام علی (علیه السلام) نیز از رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) روایت کرده که فرمود: (ثمّ یغیب عنهم امامهم ما شاء الله ویکون له غیبتان احداهما اطول من الاخری…)؛(۶۹۴) (… ان گاه امامشان از میان انها تا هر زمان که خدا بخواهد غایب خواهد شد. وبرای او دو غیبت مقرر شده که یکی از ان دو از دیگری طولانی تر است…).
    جابر بن عبد الله انصاری از رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) پرسید: (وللقائم من ولدک غیبة؟ قال: ای وربّی. ثمّ قرا هذه الایة: (وَلَیمَحِّصَ الله الَّذِینَ امَنُوا وَیمْحَقَ الکافِرِینَ)(۶۹۵)،(۶۹۶) (آیا برای قائم از اولاد تو غیبت است؟ فرمود: اری به خدا سوگند. ان گاه این ایه را قرائت نمود: وَلَیمَحِّصَ الله الَّذِینَ امَنُوا وَیمْحَقَ الکافِرِینَ).
    (۶۹۳) کمال الدین، ص ۲۵۶؛ بحار الانوار، ج ۳۶، ص ۲۲۷، ح ۳.
    (۶۹۴) بحار الانوار، ج ۵۲، ص ۳۸۰.
    (۶۹۵) سوره ال عمران، ایه ۱۴۱.
    (۶۹۶) همان، ج ۵۱، ص ۷۳، ح ۱۸؛ کمال الدین، ص ۲۸۷.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
  • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست