خانه انجمن ها انجمن عمومی آیا دعایی برای یافتن همسر با تقوا و مناسب، وجود دارد؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #10446
  ناشناس
  غیرفعال

  خداوند متعال برای هر کاری اسبابی قرار داده ­­است که برای به نتیجه رسیدن آن، باید از طریق اسباب آن عمل کرد. راه پیدا کردن همسر مناسب، تحقیق و شناسایی دقیق است. البته در این‌راه باید از خداوند هم کمک خواست تا ما را در شناخت صحیح هدایت کند و تلاش‌­های ما به نتیجۀ مطلوب برسد.

  دعاهایی که در روایات و از زبان ائمه(ع) بیان شده است، همگی باید به همراه تلاش و کوشش و تحقیق همه جانبه برای انتخاب همسر باشد

  خداوند متعال، تمام امور این جهان را بر اساس نظم و حکمت خاصی تدبیر کرده و برای هر پدیده و واقعه‌­ای علت‌­ها و اسبابی قرارداده است که رسیدن به هر هدف، جز از طریق علل و اسباب آن ممکن نیست.

  مسئلۀ انتخاب همسر و ازدواج از اموری است که از نظر خداوند متعال بسیار با اهمیت است؛ و به همین جهت در قرآن مجید[1] و احادیثمعصومین(ع) ویژگی‌های یک همسر مناسب بیان شده است. علاوه بر این، مردی که می‌خواهد همسر انتخاب کند، باید سعی ­کند همسری انتخاب ­کند که همسان او باشد (از نظر علمی و فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و…).

  راه پیدا کردن همسر مناسب و با تقوا، اولاً: شناخت ملاک‌­ها و معیارهای تقوا است. ثانیاً: تحقیق کردن دربارۀ وجود این ملاک­­­‌ها و معیارها در دختر مورد نظر. این تحقیق می‌تواند از راه‌های مختلفی؛ مانند صحبت کردن با خود فرد، بررسی سوابق خانوادگی، بررسی سوابق دوستان نزدیک، تحقیق از هم‌کاران و همسایگان و خویشان و نزدیکان انجام شود. البته در این مسیر باید از خداوند متعال هم به واسطۀ دعاکمک گرفت تا خداوند انسان را در انتخاب صحیح یاری کند. بنابراین، اوّل باید حرکت­ کرد و از خداوند خواست که این حرکت در مسیر صحیح باشد و به حقیقت و مطلوب واقعی برسد. دعا و استعانت از خداوند در همۀ کارها به این معنا است. به هیچ وجه اسلام اجازه نمی‌دهد مردی که به دنبال پیدا کردن همسر است، بدون هیچ‌گونه تلاش، تحقیق و جست‌وجو و سؤال کردن فقط با دعا، همسری صالح و شایسته را از خدا بخواهد. این دعا ابداً مستجاب نمی‌شود؛ زیرا دعا وقتی مستجاب می‌شود که برای رسیدن به هدف از راه فراهم آوردن اسباب و علل آن، تلاش کنیم و از خداوند متعال در جهت کمک و یاری هر چه بیشتر و به نتیجه رسیدن تلاش‌­ها و کوشش‌ها مدد بگیریم.

  دعاهایی که در روایات و از زبان ائمه(ع) بیان شده است همگی باید به همراه تلاش و کوشش و تحقیق همه جانبه برای انتخاب همسر باشد.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست