خانه انجمن ها انجمن مهدویت آیا در عصر غیبت کبری نیز نامه ای از ناحیه مقدسه صادر شده است؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #11731
  user003
  مدیر

  سوال:
  آیا در عصر غیبت کبری نیز نامه ای از ناحیه مقدسه صادر شده است؟

  جواب:
  شیخ طبرسی (رحمه الله) در کتاب (الاحتجاج) دو نامه ای را که از ناحیه مقدسه حضرت مهدی (علیه السلام) برای شیخ مفید (رحمه الله) فرستاده شده نقل کرده است. در این دو نامه اشاره به برخی مطالب صحیح وعالی شده ونیز از برخی مسائل به طور رمز واشاره خبر داده است.(۸۴۵)
  نامه اوّل در اواخر ماه صفر سال ۴۱۰ هجری سه سال قبل از وفات شیخ مفید (رحمه الله) به دست او رسیده است. ونامه دوم در سال ۴۱۲ هجری یعنی یک سال قبل از وفات شیخ به دست او رسیده است. واین در حقیقت بعد از گذشت هشتاد سال از وفات شیخ علی بن محمّد سمری سفیر چهارم است که همان انتهای غیبت صغرا وشروع غیبت کبرا در سال ۳۲۹ هجری است.
  فرستنده نامه اوّل می گوید: این نامه را از منطقه ای که متصل به حجاز است اورده است. واز این کلام استفاده می شود که امام در ان هنگام در نواحی حجاز ساکن بوده است، واین نامه را به توسط برخی از خواص به شیخ مفید (رحمه الله) فرستاده اند.
  نامه دوم نیز در اول ماه شوال سال ۴۱۲ از ناحیه مقدسه برای شیخ فرستاده شد. ودر روز پنجشنبه ۲۳ ماه ذی حجه همان سال به دست شیخ رسیده است. یعنی سه ماه وهفت روز کم در بین راه در دست قاصد بوده است.
  هر دو خطاب به املای حضرت مهدی (علیه السلام) وخطّ برخی از ثقات ومعتمدین نزد امام زمان (علیه السلام) بوده همان گونه که از ظاهر رساله اولی ونصّ رساله دوم استفاده می شود. واخر هر دو نامه مزین به چند سطری کم از خطّ خود امام است که شهادت وگواهی بر صحت نامه است. امام در ان کلمات به شیخ مفید (رحمه الله) امر می کند تا این رساله را از هر کس مخفی بدارد، ولی نسخه ای از ان را بردارد تا موثقین از اصحابش بر ان مطلّع شده یا شفاها به اطلاع انها برساند.(۸۴۶)
  (۸۴۵) احتجاج، ج ۲، ص ۶۰۲-۵۹۷.
  (۸۴۶) تاریخ الغیبة الکبری، ص ۱۴۰و۱۴۱.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست