خانه انجمن ها انجمن فاطمیه آیا حضرت زهرا(سلام الله علیها) از زمان شهادتش آگاه بود؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #11675
  user003
  مدیر

  در «مسند احمد» از امّ سلمه (یا طبق روایتى ام سلمى) چنین آمده : وقتى فاطمه(علیها السلام) به همان بیمارى که به وفاتش منتهى گشت، بیمار شد من از او پرستارى مى کردم، روزى حالتش را از همه روز بهتر دیدم، على(علیه السلام) به دنبال کارى رفته بود، فاطمه(علیها السلام) به من فرمود: آبى بیاور تا غسل کنم، آب آوردم و او غسل کرد، غسلى که بهتر از آن ندیده بودم.
  سپس فرمود: لباس هاى تازه اى براى من بیاور، لباس ها را آوردم و به او دادم، و او پوشید.
  سپس فرمود: بسترم را در وسط اطاق بیفکن، من این کار را کردم، او دراز کشید و رو به قبله کرد، و دستش را زیر صورتش گذاشت، سپس فرمود: اى ام سلمه! [ام سلمى] من الان از دنیا مى روم [و به ملکوت اعلا مى شتابم] در حالى که پاک شده ام، کسى روى مرا نگشاید. این سخن گفت و چشم از جهان پوشید!(1)
  این حدیث به خوبى نشان مى دهد که حضرت فاطمه سلام الله علیها از لحظه از دنیا رفتنشان آگاه و با خبر بوده اند، و بى آن که نشانه هاى آن در او باشد، آماده رحلت از این جهان گشت، و از آن جا که هیچ کس لحظه مرگ را جز به تعلیم الهى نمى داند این نشان مى دهد که از سوى خدا به او الهام مى شد.(2)
  تذکر: باید دقت کرد که این روایت صرفا در جهت بیان آگاه بودن حضرت از از دنیا رفتنشان است وگرنه شیعه و سنی تصریح کرده اند که ایشان به مرگ طبیعی از دنیا نرفته اند و بیماری شان معلول صدماتی بود که در زمان هجوم به خانه ایشان وارد شد.

  (1). مسند احمد بن حنبل، جلد 6، صفحه 461. این حدیث را ابن اثیر در «اسد الغابة» و جمعى دیگر در کتب خود آورده اند.
  (2). گرد آوري از کتاب: زهرا(ع) برترين بانوى جهان‏، آيت الله العظمى ناصر مكارم شيرازى، انتشارات سرور، قم،1388، ه.ش، ص89.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست