خانه انجمن ها انجمن مهدویت آیا توقیعات به خط خود حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف بوده است؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #11664
  user003
  مدیر

  سوال:

  آیا توقیعات به خط خود حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف بوده است؟

  جواب:
  از مجموعه روایات استفاده می شود که برخی توقیعات به خطّ خود حضرت بوده، وبرخی نیز به خطّ سفرا با دستور امام (علیه السلام) بوده است.
  اسحاق بن یعقوب می گوید: (توسط محمّد بن عثمان عَمْری مسائل مشکلی را به ناحیه مقدسه فرستادم وجوابش را به دست خطّ مبارک امام زمان (علیه السلام) دریافت داشتم).(۷۸۳)
  محمّد بن عثمان عَمْری می گوید: (از ناحیه مقدسه توقیعی صادر شد که خطّش را خوب می شناختم).(۷۸۴)
  شیخ صدوق (رحمه الله) می فرماید: (توقیعی که به خطّ امام زمان (علیه السلام) برای پدرم صادر شد اکنون نزد من موجود است).(۷۸۵)
  شیخ ابوعمرو عامری می گوید: (ابن ابی غانم قزوینی با جماعتی از شیعیان در موضوعی اختلاف ومشاجره نمودند وبرای رفع نزاع، نامه ای به ناحیه مقدسه نوشته وجریان را به عرض رساندند. پس جواب نامه انان به خطّ مبارک امام (علیه السلام) صادر شد).(۷۸۶)
  از این روایات معلوم می شود که توقیعات، قرائن وشواهد صدق به همراه داشته ویا اصحاب حضرت، دست خط او را می شناختند، ولذا مورد قبول انان قرار می گرفته است. لیکن در مقابل، روایاتی وجود دارد که برخی توقیعات به خطّ حضرت نبوده بلکه به خطّ سفیران وبه امر حضرت نوشته شده است.
  ابو نصر هبة الله می گوید: توقیعات صاحب الامر (علیه السلام) به همان خطّی که در زمان امام حسن عسکری (علیه السلام) صادر می شد به وسیله عثمان بن سعید ومحمّد بن عثمان برای شیعیان صادر می گشت.(۷۸۷)
  (۷۸۳) بحار الانوار، ج ۵۱، ص ۳۴۹.
  (۷۸۴) همان، ص ۳۳.
  (۷۸۵) انوار النعمانیه، ج ۳، ص ۲۴.
  (۷۸۶) بحار الانوار، ج ۵۳، ص ۱۷۸.
  (۷۸۷) بحار الانوار، ج ۵۱، ص ۳۴۶.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست