خانه انجمن ها انجمن مهدویت آیا این گونه غیبت در بین انبیا هم سابقه داشته است؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #11737
  user003
  مدیر

  سوال:
  آیا این گونه غیبت در بین انبیا هم سابقه داشته است؟

  جواب:
  غیبت ودوری حجّت خدا از بین مردم امری تازه وجدید نیست که در این امّت ان هم در اخرین وصی پیامبر خاتم (صلی الله علیه وآله وسلم) تحقق پیدا کرده باشد، بلکه سنتی الهی بوده که حتی در بین انبیا نیز پیدا شده است. اینک به اسامی برخی از انها اشاره می کنیم:
  ۱ – حضرت ادریس (علیه السلام)
  مطابق برخی روایات، ادریس پیامبر به جهت مشاجره ای که بین او وجبّاران زمانش ایجاد شد، بیست سال از میان امتش غایب شد ودر کوه ها وغارها به سر می برد. خداوند ملکی را موکّل بر او نموده بود تا هنگام غروب افتاب افطاری او را حاضر کند…(۸۴۹)
  ۲ – حضرت صالح (علیه السلام)
  صدوق (رحمه الله) به سندش از امام صادق (علیه السلام) نقل کرده که فرمود: (انّ صالحا (علیه السلام) غاب عن قومه زمانا، وکان یوم غاب عنهم کهلا… فلمّا رجع الی قومه لم یعرفوه بصورته…)؛(۸۵۰) (همانا صالح (علیه السلام) مدتی از قومش غایب شد. هنگام غیبت پیرمردی بود… ووقتی که به قومش بازگشت کسی او را به چهره نمی شناخت…).
  ۳ – حضرت ابراهیم (علیه السلام)
  حضرت ابراهیم (علیه السلام) نیز بنابر نقل روایات، مدّتی از ابتدای ولادت تا سال های زیادی مخفی بود وامر خود را کتمان می کرد تا انکه خداوند او را مامور به ابلاغ رسالتش نمود.(۸۵۱)
  ۴ – حضرت موسی (علیه السلام)
  صدوق نقل می کند: (… حضرت موسی (علیه السلام) از شهر مصر به مدین فرار کرده، در انجا مدّت زیادی نزد حضرت شعیب (علیه السلام) اقامت نمود…).(۸۵۲)
  ۵ – حضرت شعیب (علیه السلام)
  مجلسی به سندش از امام علی (علیه السلام) نقل کرده که فرمود: (انّ شعیبا النبی (علیه السلام) دعا قومه الی الله حتی کبر سنّه، ودقّ عظمه، ثمّ غاب عنهم ما شاء الله، ثمّ عاد الیهم شابّا)؛(۸۵۳) (شعیب پیغمبر قومش را به سوی خدا دعوت کرد تا پیر شد واستخوان هایش ضعیف شد. ان گاه تا مدّتی که خواستِ خدا بود از میان مردم غایب شد وسپس در حالی که جوان شده بود به سوی انها بازگشت…).
  ۶ – حضرت الیاس (علیه السلام)
  قطب راوندی نقل می کند که حضرت الیاس (علیه السلام) از میان قومش هفت سال غایب شد، در ان مدّت در صحراها وبیابان ها متواری بود.(۸۵۴)
  ۷ – حضرت دانیال نبی (علیه السلام)
  صدوق (رحمه الله) می گوید: (دانیال نبی ۹۰ سال از میان قومش غایب واسیر دست بخت النصر بود وپیروانش همگی در این مدّت انتظارش را می کشیدند).(۸۵۵)
  ۸ – حضرت عیسی (علیه السلام)
  حضرت عیسی (علیه السلام) دو نوع غیبت داشته است: یکی در مدّت ۱۲ سال در سرزمین های شام ومصر ودیگر از هنگامی که خواستند او را به دار اویزند، تا هم اکنون که بیش از دو هزار سال از عمر او می گذرد وهنوز زنده است. وی هنگام ظهور حضرت مهدی (علیه السلام) برای تشکیل حکومت عدل جهانی ایشان را مساعدت خواهد نمود
  (۸۴۹) کمال الدین، ج ۱، ص ۱۳۰، ح ۱؛ سعد السعود، ص ۱۲۵.
  (۸۵۰) کمال الدین، ص ۱۳۶و۱۳۷.
  (۸۵۱) کمال الدین، ج ۱، ص ۱۳۸.
  (۸۵۲) کمال الدین، ج ۱، ص ۱۴۵.
  (۸۵۳) بحار الانوار، ج ۱۲، ص ۳۸۵، ح ۱۰.
  (۸۵۴) قصص راوندی، ص ۲۴۸.
  (۸۵۵) کمال الدین، ج ۱، ص ۳۸۵، ح ۱۰.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست