خانه انجمن ها انجمن مهدویت آیا امام مهدي عجل الله تعالی فرجه الشریف شاهد و ناظر اعمال است؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
  • نویسنده
    ناشناس
    غیرفعال

سوال:
    آیا امام مهدي عجل الله تعالی فرجه الشریف شاهد و ناظر اعمال است؟

جواب:
    در متون دینی ما آمده است که همه کس و همه چیز نزد امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف حاضر است و امام بر احوال مردم آگاه است.
    خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید:
    (1) ؛«… وَقُلْ اعْمَلُوا فَسَیَرَي الُله عَمَلَکُمْ وَرَسُولُهُ وَالْمُؤْمِنُونَ »
    بگو عمل کنید، خداوند و فرستادة او و مؤمنان اعمال شما را می بینند.
    دربارة این آیۀ شریفه، روایات بسیاري نقل شده و شاید به حد تواتر برسدکه علاوه بر خداوند متعال، پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و امامان علیهم السلام از اعمال همۀ امت آگاه می شوند.در اصول کافی در بابی با عنوان روایات متعددي در ذیل همین آیۀ شریفه ذکر شده است که مراد از ،« مؤمنون » ائمۀ اطهار علیهم السلام هستند، ازجمله
    این روایت:شخصی خدمت امام رضا علیه السلام آمد و عرض کرد « براي من و خانواده ام دعا کنید »امام فرمود: :مگر دعا نمی کنم:
    والله ان اعمالکم لتعرض علی فی کل یوم ولیله؛
    به خدا سوگند، اعمال شما هر شب و روز بر من عرضه می شود.
    . -1 سورة توبه، آیۀ 105
    رواي می گوید: این سخن بر من گران آمد، امام متوجه شد و به من فرمود:
    ( اما تقرأ کتاب الله عزوجل وَقُلْ اعْمَلُوا فَسَیَرَي الُله عَمَلَکُمْ وَرَسُولُهُ وَالْمُؤْمِنُونَ، وهو والله علی بن ابی طالب؛ ( 1)
    آیا کتاب خداوند عزوجل را نمی خوانی که می فرماید: عمل کنید خدا و پیامبرش و مؤمنان، عمل شما را می بینند. به خدا سوگند! منظور از مؤمنان علی بن ابی طالب و امامان دیگر از فرزندان او هستند.امام علی علیه السلام هم می فرماید: لیس یغیب عنا مؤمن فی شرق الارض ولا فی غربها؛ ( 2) هیچ مؤمنی در شرق و غرب زمین از ما غایب نیست.
    امام صادق علیه السلام هم می فرماید: ان الدنیا لتمثل للامام مثل فلقه الجوز فلا یعزب عنه شئ… ؛ ( 3) دنیا (آسمان و زمین) در نزد امام چون پاره گردویی حاضر و نمایان است و چیزي از او پوشیده نیست. لذا امام مهدي عجل الله تعالی فرجه الشریف به شیخ مفید می فرماید: ( فانا نحیط علماً بانبائکم ولا یعزب عنا شئ من اخبارکم؛ ( 4)ما بر احوال شما آگاهیم و هیچ چیز از اوضاع شما بر ما پوشیده و مخفی نیست.
    یک چشم زدن غافل از آن ماه نباشید شاید که نگاهی کند آگاه نباشید
    -1 کافی، ج 1، ص 171 ، باب عرض الاعمال.
    . -2 الزام الناصب، ص 6؛ روزگار رهایی، ص 648
    . -3 اختصاص، شیخ مفید، ص 217
    . -4 الخرائج و الجرائح، قطب الدین راوندي، ج 2، ص 902
    روشن است که اعمال، اعم از جوارحی و جوانحی است، لذا امام از هر نوع نیت و عملی که در کارنامۀ انسان ثبت شود، آگاه است.
    از عبدالرحمان پرسیدند: چرا شیعه شدي و به امامت امام هادي علیه السلام معتقد گشتی؟ گفت: چیزي دیدم که موجب شد چنین اعتقادي را بپذیرم. من مردي فقیر بودم. براي گرفتن کمک به دربار متوکل رفتم. آن روز متوکل دستور داده بود تا علی بن محمد بن الرضا علیه السلام احضار شود. به یکی از حاضران گفتم: این مرد کیست؟ گفت او مردي علوي است که رافضیان معتقد به امامت اش هستند و متوکل او را براي کشتن حاضر کرده است. دیدم امام سوار بر اسب آمد و مردم از سمت راست و چپ در دو صف ایستاده و به او نگاه می کنند. هنگامی که او را دیدم، محبتش در دلم افتاد. بنا کردم در دل خود براي او دعا کردن که خداوند شرّ متوکل را از او دفع کند. او پیشاپیش می آمد و به یال اسبش نگاه می کرد، ولی به راست و چپ نگاه نمی کرد. من پیوسته در دل به او دعا می کردم. هنگامی که کنارم رسید، صورتش را به سویم گردانید. آن گاه از هیبت او، بر خود لرزیدم و .« خداوند دعایت را مستجاب کند و عمرت را طولانی، و مال و فرزندانت را زیاد گرداند » : فرمود در میان رفقایم افتادم. پرسیدند چه شده؟ گفتم: خیر است و به هیچ مخلوقی نگفتم. خداوند متعال به برکت دعاي او راه هایی از مال و ثروت بر من گشود. من به امامت این شخص معتقدم که آن چه در دلم بود، دانست و خداوند دعایش را درباره ام مستجاب کرد. ( 1) امام مهدي عجل الله تعالی فرجه الشریف هم در این زمان، چشم خدا در میان خلایق است ( 2) و بر احوال و اعمال ما آگاهی دارد.
    -1 کافی، ج 1، ص 171 ، باب معجزات امام هادي علیه السلام.
    مفاتیح الجنان، دعاي روز جمعه). ) « السلام علیک یا عین الله فی خلقه » –

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
  • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست