خانه انجمن ها انجمن مهدویت آیا امام مهدي عجل الله تعالی فرجه الشریف در میان مردم زندگی می کند و ما از شناخت او عاجزیم، یا این که در عالم دیگر است و ما او را نمی بینیم؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
  • نویسنده
    user03
    مدیر

سوال:
    آیا امام مهدي عجل الله تعالی فرجه الشریف در میان مردم زندگی می کند و ما از شناخت او عاجزیم، یا این که در عالم دیگر است و ما او را نمی بینیم؟

جواب:
    می توان در کیفیت زندگی و غیبت امام مهدي عجل الله تعالی فرجه الشریف سه فرض را تصور کرد:
    1. امام مهدي عجل الله تعالی فرجه الشریف نه بر روي زمین، بلکه در عالمی غیر از عالم مادي حضور دارند؛
    2. امام مهدي عجل الله تعالی فرجه الشریف روي کرة زمین و در میان مردم زندگی می کند، ولی به خواست الهی چشم ها
    توانایی دیدن آن حضرت را ندارند (غیبت شخص)؛
    3. امام مهدي عجل الله تعالی فرجه الشریف در میان مردم زندگی می کند و مردم هم ایشان را می بینند، اما کسی از هویت ایشان مطلع نیست. یعنی شخصیت ایشان بر مردم مخفی است، نه شخص ایشان (غیبت شخصیت).
    آن چه از روایات پیشوایان دینی به دست می آید، فرضیۀ سوم است؛ یعنی حضرت در زمین و ناشناس در میان مردم زندگی می کند و مردم هم ایشان را می بینند، اما نمی شناسند. برخی از این روایات عبارت اند از: الف) امام صادق علیه السلام در تبیین کیفیت غیبت امام مهدي عجل الله تعالی فرجه الشریف، آن حضرت را به حضرت یوسف علیه السلام تشبیه کرده و فرموده اند: چرا مردم منکرند که خداوند با حجت خود چنان کند که با یوسف کرد؟ او (حجت خدا) در بازارهایشان راه می رود و بر فرش هاي آنان گام می نهد ولی مردم او را نمی شناسند؛ تا هنگامی که خداوند به او اجازه دهد که خود را معرفی کند. ( 1)
    ب) آن حضرت در روایت دیگري فرموده اند: شباهت امام مهدي عجل الله تعالی فرجه الشریف با حضرت یوسف، در پسِ پرده بودن اوست؛ یعنی خداوند کاري کرده که
    ( مردم او را می بینند ولی نمی شناسند. ( 2)
    این دو حدیث به وضوح بر زندگی عادي امام مهدي عجل الله تعالی فرجه الشریف در میان مردم (البته به طور ناشناخته) دلالت دارد.
    -1 کمال الدین، ج 2، ص 10
    -2 کمال الدین، ج 2، ص 120
    ج) از محمد بن عثمان (نایب دوم امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف) که از احوال حضرت کاملًا آگاه بوده چنین نقل شده است:
    به خدا قسم، صاحب این امر (امام مهدي عجل الله تعالی فرجه الشریف) هرساله در موسم حج حاضر می شود و مردم را می بیند و می شناسد. آنان نیز او را می بینند، اما نمی شناسند. ( 1)
    هر جمعه در دعاي ندبه می خوانیم:
    بنفسی انت من مغیب لم یخل منا، بنفسی انت من نازح ما نزح عنا؛
    جان فدایت! تو آن غایبی که از میان ما بیرون نیستی، جانم فدایت! تو آن دور شده از وطنی که از ما دور نیستی. بنابراین، طبق این روایات، فرضیۀ اول (زندگی کردن امام عجل الله تعالی فرجه الشریف در عالمی دیگر) و فرضیۀ دوم باطل می گردند.
    در روایتی از امیرمؤمنان علیه السلام در مورد امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف چنین آمده است: مردم دنبال او می گردند، ولی او را نمی یابند. اما به خدا قسم حجت خدا روي زمین است؛ در راه ها پیاده می رود، در خانه ها داخل می شود، در شرق و غرب حرکت می کند، سخنان را می شنود و بر جماعت سلام می کند، می بیند ولی دیده نمی
    شود. ( 2)
    خود امام مهدي عجل الله تعالی فرجه الشریف هم به ابن مهزیار فرمودند:
    پدرم با من عهد کرد نزدیک مردمی که خداوند به آن ها غضب کرده نباشم، و به من دستور داد در کوه هاي سخت و صعب العبور و سرزمین هاي بی آب وعلف زندگی کنم. ( 1)
    -1 کمال الدین، ج 2، ص 440
    -2 الغیبه، نعمانی، ص 144
    از این روایات استفاده می شود که حضرت حضوري همیشگی در جامعه داشته و با مردم دیدار و صحبت می کند؛ به منزل بعضی می رود، ولی مردم او را نمی شناسند، و این کارها را به طور ناشناس انجام می دهد.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
  • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست