خانه انجمن ها انجمن مهدویت آیا امام عسکری علیه السلام برای غیبت فرزندش مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف زمینه سازی نموده است؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
  • نویسنده
    user003
    مدیر

سوال:

آیا امام عسکری علیه السلام برای غیبت فرزندش مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف زمینه سازی نموده است؟

جواب:
    فعّالیت های امام عسکری (علیه السلام) را در این زمینه می توان به چند دسته تقسیم نمود:
    ۱ – تعلیمات وبیانات
    امام عسکری (علیه السلام) در حدیث مبسوطی به احمد بن اسحاق فرمود: (… یا احمد بن اسحاق! مثله فی هذه الامّة مثل الخضر (علیه السلام) ومثله مثل ذی القرنین، والله لیغیبنّ غیبة لا ینجو فیها من الحرکة الّا من ثبّته الله عزّ وجلّ علی القول بامامته، ووفّقه فیها الدعاء بتعجیل فرجه…)؛(۷۱۷) (… ای احمد بن اسحاق! مَثل او در این امّت مَثل خضر (علیه السلام) ومثلش مثل ذی القرنین است. به خدا سوگند! هر اینه غیبتی خواهد نمود که تنها کسانی که خداوند انان را بر قول به امامت او ثابت کرده، وبه دعا بر تعجیل فرجش موفق ساخته، هلاک نخواهند شد…).
    ونیز فرمود: (… اما انّ لولدی غیبة یرتاب فیها النّاس الّا من عصمه الله عزّ وجلّ)؛(۷۱۸) (… اگاه باشید! همانا برای فرزندم غیبتی خواهد بود که در ان مردم شک خواهند کرد جز کسانی که خداوند عزّ وجلّ انها را حفظ کرده باشد).
    ۲ – کم کردن ارتباطات خود با شیعیان
    مسعودی می گوید: (هنگامی که امر امامت به او رسید با خواص خود وغیر خواص از پشت پرده سخن می گفت، مگر در اوقاتی که او را به خانه سلطان می بردند).(۷۱۹) لذا شیعیان حضرت برای ملاقات با او در راه می نشستند تا در ان اوقات حضرت را ملاقات کنند.(۷۲۰)
    ۳ – اتخاذ نظام وکالت
    گر چه امام عسکری (علیه السلام) اولین کسی نبود که به نظام وکالت رو اورد، ولی در زمان ان حضرت برای زمینه سازی غیبت فرزندش مهدی (علیه السلام) ان را توسعه داد. ولذا در این راستا عثمان بن سعید وفرزندش را به عنوان وکیل مورد اعتماد وثقه خود معرفی فرمود: (… واشهدوا علی انّ عثمان بن سعید العَمْری وکیلی وانّ ابنه محمد وکیل ابنی مهدیکم)؛(۷۲۱) (وشهادت دهید بر اینکه عثمان بن سعید عَمْری وکیل من است وهمانا فرزند او محمد وکیل فرزند من، مهدی شماست).
    ونیز از وکلای او محمّد بن احمد بن جعفر وجعفر بن صیقل است.(۷۲۲)
    ۴ – قربانی کردن برای فرزندش
    صدوق به سندش از ابی جعفر عَمْری نقل کرده که فرمود: هنگامی که اقا متولد شد، ابومحمّد (عسکری) فرمود: (ابعثوا الی ابی عمرو، فبعث الیه فصار الیه، فقال: اشترِ عشرة الاف رطل خبزا وعشرة الاف رطل لحما وفرّقه – احسبه قال: – علی بنی هاشم، وعقِّ عنه بکذا وکذا شاة)؛(۷۲۳) (کسی را نزد ابوعمرو بفرستید. کسی را فرستادند. هنگامی که امد، حضرت به او فرمود: (ده هزار پیمانه نان وده هزار پیمانه گوشت بخر وبه گمانم فرمود ان را بین بنی هاشم تقسیم کن. واز طرف او فلان تعداد گوسفند عقیقه کن).
    ونیز در نامه ای به خواصّ خود در قم دستور داد که از طرف فرزندش عقیقه کرده وبه مردم گوشزد کنند که این عقیقه به مناسبت ولادت مولود جدید امام عسکری (علیه السلام) محمّد است. ونیز به خواص خود در بغداد وسامرا نیز چنین نوشت.
    ۵ – ارائه دادن فرزند خود به خواص از شیعیان
    امام عسکری (علیه السلام) برای تثبیت قلوب شیعیان نسبت به ولادت وامامت فرزندش مهدی (علیه السلام) او را به تعداد بسیاری از یارانش نشان داد. انها نیز از ان فرزند معجزاتی مشاهده کردند که موجب یقین به امامت او شد، که از ان جمله می توان به احمد بن اسحاق اشعری اشاره نمود.(۷۲۴)

(۷۱۷) کمال الدین، ص ۳۸۴؛ بحار الانوار، ج ۵۲، ص ۲۳و۲۴، ح ۱۶.
    (۷۱۸) همان، ص ۴۰۹؛ بحار الانوار، ج ۵۱، ص ۱۶۰، ح ۶.
    (۷۱۹) اثبات الوصیة، ص ۲۸۶.
    (۷۲۰) بحار الانوار، ج ۵۰، ص ۲۹۰، ح ۶۳ وص ۲۹۳، ح ۶۷.
    (۷۲۱) بحار الانوار، ج ۵۱، ص ۳۴۴، ح ۱.
    (۷۲۲) همان، ج ۵۰، ص ۳۰۹و۳۱۰، ح ۹.
    (۷۲۳) کمال الدین، ص ۴۳۰؛ بحار الانوار، ج ۵۱، ص ۵، ح ۹.
    (۷۲۴) کمال الدین، ص ۳۸۴؛ بحار الانوار، ج ۵۲، ص ۲۳و۲۴، ح ۱۶.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
  • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست