خانه انجمن ها انجمن مهدویت آیا امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف در عصر غیبت در سرداب خانه خود مخفی وغایب شده است؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #12085
  user003
  مدیر

  سوال:
  آیا امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف در عصر غیبت در سرداب خانه خود مخفی وغایب شده است؟

  جواب:
  اهل سنّت به جهت استهزای عقاید شیعه می گویند: شیعه قائل است که مهدی موعود بعد از تولّدش در سردابی مخفی شد وغیبت خود را از انجا شروع کرده وتاکنون نیز در ان سرداب به سر می برد، وظهورش نیز از همان سرداب خواهد بود. ولذا شیعیان هر روز از صبح تا غروب در ان سرداب به انتظار ظهورش می نشینند واشک ماتم می ریزند.(۹۰۹)
  پاسخ: اولا: سرداب عبارت است از طبقه پایین ساختمان خانه که در مناطق گرمسیر به جهت حفاظت از گرمای شدید می سازند، واین نوع ساختمان در غالب خانه های عراق مشاهده می شود، وسامرّا نیز از ان مستثنی نبوده است. امام هادی (علیه السلام) در خانه خود به جهت اسایش اهل بیتش ومحافظت از گرما، چنین سردابی را ساخته بودند که بعد از شهادتش به ارث، منتقل به امام عسکری (علیه السلام) شد.
  مطابق تاریخ، حضرت مهدی (علیه السلام) از زمان ولادت از دیدگان مردم خصوصا حکّام مخفی بود. وبعد از شهادت پدرش بر جسد او نماز گزارد ورسما غیبت خود را از ان خانه اغاز نمود. واز انجا که سکونت حضرت وسایر اعضای خانواده در ان سرداب بوده است، لذا مکان غیبت را به ان سرداب مقدّس نسبت می دهند. این سرداب برای شیعیان اهل بیت (علیهم السلام) از ان جهت مقدّس شمرده شده است که امام زمان وپدر وجدّش (علیهم السلام) در ان سرداب به سر برده وعبادت به جای اورده اند واز همان مکان نیز حضرت مهدی (علیه السلام) غایب شده است. نسبت غیبت حضرت به سرداب همانند نسبت غیبت به تمام خانه وهر مکانی است که امام زمان در ان دیده شده وزندگی کرده است. واین نهایت جهل ونادانی است که کسی به شیعه نسبت دهد که انان معتقدند که امام زمان (علیه السلام) در سرداب خانه خود غایب شده وتا هنگام خروج در ان باقی است!! زیرا مطابق روایات فراوان، امام زمان (علیه السلام) در سرزمین های مختلف بر موالیان خود وارد می شوند ودر مناطق مختلف گردش می کنند.
  حضرت در موسم های دینی همچون حجّ حاضر شده واقامه شعائر دینی می نمایند وگواه بر زنده ها ومرده ها خواهند بود. لذا بهترین تعبیری که می توان درباره سرداب مقدس وزیارت مردم از انجا داشت این است که حضرت مکان خاصّی ندارند، لذا شیعیان در محل های اختصاصی ان حضرت همچون مسجد سهله ومسجد جمکران و… دور هم جمع می شوند وبه یاد ان حضرت ندبه کرده واز او درخواست ظهورش را می نمایند. ودر حقیقت، سرداب مقدس از ان جهت که شروع غیبت از انجا بوده جنبه رمزی داشته، در انجا شیعیان گرد هم جمع می شوند واز خداوند طلب خروج او را می نمایند.
  علامه امینی (رحمه الله) می فرماید: (… شیعه اعتقاد ندارد که غیبت امام در سرداب است وخودشان او را در سرداب مخفی کرده اند واز همان جا نیز ظهور خواهد کرد، بلکه اعتقاد شیعه – که با احادیث تایید شده – ان است که او از مکه معظمه، مقابل خانه خدا ظهور خواهد کرد. هرگز کسی قائل نشده که سرداب مقدّس، ان نور را در خود مخفی کرده است. بلکه ان سرداب، خانه امامان در سامرّا بوده است. واین مساله ای همگانی در خانه های عراق است که به جهت حفاظت از گرما می سازند. این سرداب به طور خصوص از ان جهت شرف پیدا نموده که به سه نفر از امامان دین منسوب است، خانه ای که خداوند متعال اذن داده که ارتفاع معنوی یافته ودر ان اسم وذکر خدا برده شود).(۹۱۰)
  ثانیا: عقیده هر مذهب یا دینی را می توان از لابلای کتاب های علمای ان مذهب یا دین یافت. با مراجعه به کتاب های علمای شیعه، قبل از ولادت امام مهدی (علیه السلام) تا این زمان – که در دسترس همه است – پی خواهیم برد که هیچ یک از انان حتّی نزد عوام از انها چنین اعتقادی وجود ندارد که دشمنان شیعه به انها نسبت می دهند
  (۹۰۹) سیر اعلام النبلاء، ج ۱۳، ص ۱۱۹؛ تاریخ ابن خلدون، ج ۱، ص ۱۹۹، فصل ۲۷؛ المهدّیة فی الاسلام، ص ۱۲۹و۱۳۰؛ الصراع بین الاسلام والوثنیة، ص ۴۲.
  (۹۱۰) الغدیر، ج ۳، ص ۳۰۸و۳۰۹.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست