خانه انجمن ها انجمن مهدویت آیا امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف سایه دارند؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #10176
  ناشناس
  غیرفعال

  سوال:
  آیا امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف سایه دارند؟

  جواب:
  در روایتی که شیخ صدوق ( 3) نقل کرده است، امام رضا علیه السلام در معرفی امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف و بیان نشانه هاي ایشان می فرماید:
  هوالذي تَطوِي لَهُ الَارضُ ولا یکوُنُ لَهُ ظِلٌّ؛
  قائم ما آن کسی است که زمین زیر پاي او جمع می شود (طی الارض) و سایه ندارد.
  همچنین در روایت دیگري از امام رضا علیه السلام _ که نشانه هاي کلی امامت را بیان می دارد _ آمده است: للامام علامات: یکون اعلم الناس…. ولا یکون له ظل؛ ( 4)
  براي امام نشانه هایی است، ازجمله این که امام داناترین مردم است … و سایه ندارد.
  طبق این دو روایت، می توان گفت: امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و سایر ائمه، هیچ یک سایه نداشته اند و این علامت براي شناختن امام از غیر امام است. باید توجه داشت در کتاب هاي تاریخی اي که شرح حال ائمه علیهم السلام نوشته شده، چنین نشانی بیان نگردیده است. اگر چنین چیزي وجود می داشت، حتماً در کتاب هاي دیگر، حتی در کتاب هاي اهل سنت هم نقل می گردید. بنابراین ممکن است ظاهر روایت، منظور و مراد امام نباشد و نبود سایه، کنایه از چیز دیگري باشد؛ مثلاً کنایه از این که وجود امام، خیر محض و همه نور است و با نور او عالم روشن می شود. در این صورت پیداست که وجود نورانی او هیچ تاریکی و سایه اي ندارد. پس در معناي روایت باید دقت کرد و نمی توان به ظاهر آن بسنده نمود. نکتۀ قابل توجه در فهم این گونه احادیث، توجه به زبان آن است که معمولًا با کنایه سخن گفته اند و معناي حقیقی آن ارائه نشده است. البته این مسئله و مسائل مشابه آن _ که دانستن و ندانستن آن تأثیري در سعادت و شقاوت ما ندارد _ اهمیت چندانی ندارد. بهتر است مسائل مهمی مثل وظایف منتظران در زمان غیبت، چگونگی فراهم شدن زمینۀ ظهور امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و… را جست وجو کنیم.
  3 -کمال الدین، ج 2، ص 372
  4 -بحارالانوار، ج 25 ، ص 116

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست