خانه انجمن ها انجمن مهدویت آیا امام حسن علیه السلام از غیبت حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف خبر داده است؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
  • نویسنده
    user003
    مدیر

سوال:

آیا امام حسن علیه السلام از غیبت حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف خبر داده است؟

جواب:
    شیخ صدوق (رحمه الله) به سند خود در حدیثی نقل می کند که امام حسن مجتبی (علیه السلام) بعد از مصالحه با معاویه واعتراض برخی به ان حضرت در این جهت فرمود: (ویحکم ما تدرون ما عملت، والله الّذی عملت خیر لشیعتی مما طلعت علیه الشمس او غربت، الا تعلمون انّی امامکم مفترض الطاعة علیکم واحد سیدی شباب اهل الجنّة بنصّ رسول الله (صلی الله علیه وآله وسلم) علَی؟ قالوا: بلی. قال: اما علمتم انّ الخضر (علیه السلام) لمّا خرق السفینة واقام الجدار وقتل الغلام کان ذلک سخطا لموسی بن عمران (علیهما السلام) اذا خفی علیه وجه الحکمة فی ذلک وکان ذلک عند الله تعالی ذکره حکمة وصوابا. اما علمتم انّه ما منّا احد الّا ویقع فی عنقه بیعة لطاغیة زمانه الّا القائم الّذی یصلّی روح الله عیسی بن مریم (علیهما السلام) خلفه فانّ الله عزّ وجلّ یخفی ولادته ویغیب شخصه لئلّا یکون لاحد فی عنقه بیعة. اذا خرج ذلک التاسع من ولد اخی الحسین بن سیدة الاماء یطیل الله عمره فی غیبته ثمّ یظهره بقدرته فی صورة شابّ دون اربعین سنة ذلک لیعلم انّ الله علی کلّ شیء قدیر.)؛(۶۹۸) (وای بر شما! نمی دانید که من چه کردم؟ به خدا سوگند انچه را من انجام دادم برای شیعیانم از انچه خورشید بر او طلوع وغروب کرده بهتر است. آیا نمی دانید که من امام شما هستم که اطاعتم بر شما واجب است؟ آیا من یکی از دو اقای جوانان اهل بهشت به تصریح رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) نیستم؟ گفتند: اری. فرمود: آیا نمی دانید خضر (علیه السلام) هنگامی که کشتی را سوراخ ودیوار را بر پا وغلام را کشت، مورد غضب موسی بن عمران قرار گرفت، به جهت انکه حکمت ان را نمی دانست؟ ولی این امر نزد خداوند متعال مطابق حکمت وصواب بود. آیا نمی دانید که هر یک از ما بر گردن خود بیعت طاغوت زمان خود را داریم، جز قائمی که عیسی بن مریم (علیهما السلام) پشت سر او نماز می گزارد. خداوند عزّ وجلّ ولادت او را مخفی خواهد نمود، وشخصش را غایب خواهد کرد تا انکه بر گردن او از جانب هیچ کس هنگام خروج بیعت نباشد. او نهمین از اولاد برادرم حسین وفرزند بهترین زنان است. خداوند عمر او را در غیبتش طولانی خواهد گرداند، ان گاه او را به قدرت خود در صورت جوانی کمتر از چهل سال ظاهر خواهد نمود، تا دانسته شود که خداوند بر هر کاری قدرتمند است).
    (698)کمال الدین و تمام النعمه ج 1 ص 316

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
  • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست