خانه انجمن ها انجمن مهدویت آیا احادیث دوازده خلیفه دلالت بر حکومت ظاهری امامان معصوم علیهم السلام دارد در صورتی که در واقع چنین نبوده است؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #11379
  user003
  مدیر

  سوال:
  آیا احادیث دوازده خلیفه دلالت بر حکومت ظاهری امامان معصوم علیهم السلام دارد در صورتی که در واقع چنین نبوده است؟

  جواب:
  برخی می گویند: احادیث دوازده خلیفه دلالت بر خلافت وحکومت ظاهری دوازده خلیفه بعد از پیامبر دارد، در حالی که امامان شیعه به جز امام علی وامام حسن (علیهما السلام) حکومت ظاهری نداشته اند.
  پاسخ: این احادیث در حقیقت، دلالت بر انشا وامر ونصب الهی دارد نه اخبار واعلام، یعنی این دوازده نفر از انجا که از شاخص های معنوی بالایی برخوردارند لذا از جانب خداوند به ولایت وخلافت منصوبند ومردم وظیفه دارند تا با انها بیعت نمایند.
  سید محمد تقی حکیم می گوید: (مقصود به بقای امر در بین انها، بقای امامت وخلافت به استحقاق است. یعنی انها مستحق امامت وخلافت هستند، نه اینکه هر کدام به سلطنت ظاهری خواهند رسید، زیرا خلیفه شرعی، مشروعیت سلطنت خود را از خداوند می گیرد واین سلطنت در حدود سلطنت تشریعی است نه تکوینی، زیرا این نوع از سلطنت است که مقتضای وظیفه امام به عنوان مشرّع است، واین معنا با غصب سلطنت ظاهری از انها وتسلط دیگران منافاتی ندارد…).(۶۸۰)
  هيچ يك از پيامبران و امامان و جانشينان پرهيزكار ايشان و علماى الهى بدنبال سلطنت‏ و حكومت ظاهرى‏ نرفتند، بلكه آنها براى پاكيزه ساختن دلهاى مردم و جوامع بشرى از بت‏پرستى و طاغوت تلاش مى‏كردند و مهم‏ترين هدف ايشان تعليم و تزكيه مردم و آزمايش ايشان بوده است و در واقع وظيفه ايشان آماده كردن مردم براى قيام به قسط و عدل بوده است، هر چند به حسب ظاهر نتوانسته باشند متصدّى اجراى عدالت باشند. (681)

  (۶۸۰) الاصول العامة للفقه المقارن، ص ۱۷۳.
  (681) قصص الأنبياء ( قصص قرآن – ترجمه قصص الأنبياء جزائرى) ؛ ص762

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست